Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

Galasować wilczomlecze...

Kategoria: Żywa Edukacja - Blog Opublikowano: niedziela, 23, lipiec 2017 Sebastian

23.07.2017 podczas spontanicznego spaceru po okolicy pierwszy raz spotkałem się z galasem na wilczomleczu sosnce. Wyrośle tworzone jest przez gatunek muchówki z rodziny pryszczarkowatych (Cecidomyiidae) - Spurgia euphorbiae (synonimy: Bayeria capitigena Bremi, 1847, Dasineura subpatula Bremi, 1847). W przeglądzie pryszczarków występujących w Polsce (Skuhrava, Skrzypczyńska 1983) widnieje pod nazwą B. capitigena i podawany jest m.in. z Legnicy i Wielkopolskiego Parku Narodowego. Nie był podawany zaś dla Zielonej Góry czy Poznania. Co nie znaczy, że go tam wówczas nie było. Najzwyczajniej w świecie mógł zostać niewykryty. We wspomnianej publikacji był podawany na dwóch gospodarzach, przede wszystkim na wilczomleczu sosnce (Euphorbia cyparissias) oraz jedna obserwacja na wilczomleczu lancetowatym (E. esula) (w Legnicy). Wilczomlecze znane są w obseności soku mlecznego - bardzo trującego, stąd niewiele zwierząt pozwala sobie na żerowanie na nich. Jak widać jednak, S. euphorbiae niestraszny ten sok i z powodzeniem tworzy swe pączkowe galasy.

spurgia euphorbiae01

więcej galasów [kliknij]

 

Literatura:

Skuhrava M., Skrzypczyńska M. 1983. Przegląd pryszczarków (Cecidomyiidae, Diptera) Polski. Acta Zool. Cracov. 26(12): 387-420.

contentmap_plugin

Odsłony: 389