Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

05.02.2019 Dąb Lubuszan

Opublikowano: środa, 06, luty 2019 Sebastian

Spośród zielonogórskich pomników przyrody ten należy do tych najbardziej wyróżniających się. Rosnący niemal samotnie na Placu Bohaterów obok Pomnika Bohaterów II Wojny Światowej. Absolutnie cudownie skąpany w promieniach słonecznych w pogodne dni. Drzewo o pięknym pokroju, o rozłożystej koronie. Drzewo stające się symbolem. Dąb węgierski Quercus frainetto (Ten.) o nazwie "Dąb Lubuszan", której pomysłodawcami byli rowerzyści z Klubu Turystyki Kolarskiej Lubuszanie 73. To pod nim spotykają się często grupy spacerowe, cyklistów czy "kijkarzy". To pod nim członkowie Ruchu Miejskiego Zielona Góra ogłosili w 2018 roku zarejestrowanie stowarzyszenia. Pod nim też, parę godzin po wykonaniu poniższego zdjęcia pojawił się Robert Biedroń, będący w swej partyjnopolitycznej trasie.

05022019 dablubuszan

Drzewo o obwodzie pnia 513 cm na wysokości 1,3 m to jeden z najokazalszych dębów węgierskich w Polsce. Dla porównania, w Warszawie (na Woli) znajduje się pomnik przyrody dąb wegierski "Dąb dr J.Korczaka" (obwód pnia: 3,7 m).Według wykazu RDOŚ gorzowskiego, "Dąb Lubuszan" to jedyny pomnikowy, zarejestrowany okaz dębu węgierskiego w województwie lubuskim. Gatunek rośnie naturalnie na południu Europy, okaz zielonogórski to pozostałość po Niemcach, którym zawdzięczamy nie tylko "Dąb Lubuszan", ale i cypryśniki błotne (trzy okazy ujete jako dwa pomniki przyrody), miłorzęby (jeden okaz jako pomnik przyrody), platany (dwa okazy zarejestrowane jako pomniki przyrody), a do niedawna jeszcze topole kanadyjskie (w tym jedna o 7 metrowym obwodzie pnia - ścięta rok temu w ramach bezpieczeństwa) itd.