OPN 2016, Skała i Pieskowa Skała
Skała
Gdy chcesz zakupić prowiant czy najzwyczajniej w świecie kupić coś na obiad, udaj się do Skały, jednego z najstarszych miast Małopolski. Choć niewielkie, to urokliwe. Od Młyna Katarzyńskich, naszego miejsca zakwaterowania w Grodzisku, do Rynku w Skale są dwa kilometry. Po drodze mija się osiemnastowieczny kościół Św. Mikołaja, przy którym rośnie piękna, pomnikowa lipa. Podstawa pnia jest imponująca (na zdjęciu moja głowa kontra podstawa pnia).
Przy Rynku zlokalizowany jest Urząd Miasta i Gminy. Na ścianie urzędu znajduje się tablica poświęcona Janowi Pawłowi II. Przy wspomnianym wcześniej kościele znajduje się również pomnik papieża. Na samym Rynku oko urzeka pamiątkowy pomnik-korowód. Jak głosi napis: "W 800 lecie urodzin/ Bł. Salomei/ patronki miasta/ 745 lecie lokacji/ Skała 2011/2012". Jeśli można to tak ująć, to ciekawie prezentuje się również cmentarz, przy którym znajdziemy pomnik poświęcony ofiarom powstania styczniowego i pierwszej wojny światowej.
Pieskowa Skała (Sułoszowa)
Na pónocny zachód od Grodziska znajduje się Pieskowa Skała zlokalizowana w obrębie wsi Sułoszowa.
Pieskowa Skała słynie niewątpliwie z dwóch "rzeczy": zamku i Maczugi Herkulesa, pomnika przyrody nieożywionej. Twierdza o czternastowiecznych korzeniach ulegała przekształceniom, niemniej stanowi ona wraz z wieloma innymi zamkami element łańcucha obronnego, zwanego Orlimi Gniazdami. Wszystkie znajdują się na wywyższeniach terenu niczym gniazda orłów. Na dziedzińcu zamku można podziwiać mini replikę wzgórza wraz z twierdzą i Maczugą. Wstęp na dziedziniec jest darmowy, zaś na ekspozycję płatny.