Błonkówki
Zapewne, gdyby wskazać najpopularniejsze błonkówki (Hymenoptera), okazałoby się, że są to mrówki, pszczoła, osa, trzmiel - często mylnie zwany bąkiem i ewentualnie szerszeń. Jest to ledwie ułamek ogromnego bogactwa błonkówek, najbardziej znanych i cenionych z uwagi na zapylanie kwiatów, dzięki czemu rośliny owadopylne wydają owoce.
Jednak ich znaczenie ekologiczne daleko wykracza poza ramy zapylania. Niesamowita radiacja adaptatywna i koewolucja z roślinami kwiatowymi oraz innymi organizmami doprowadziły do powstania tak niesamowitych zależności jak tworzenie galasów, np. przez rodzinę galasówkowatych (Cynipidae). Nie mniej wspaniałym przykładem są parazytoidy, ni to drapieżniki, ni to pasożyty, których młode żywcem pożerają swe ofiary (np. gąsieniczniki Ichneumonoidea). Wiele samic parazytoidalnych błonkówek posiada długie pokładełka służące wyszukiwaniu ofiary, np. w próchnie (spókrzcie na tę drobną błonkówkę, której połowa długości ciała to pokładełko (drugi rząd, trzecie zdjęcie). Nawiasem z pokładełkiem osiąga ok. 5 mm... Grzebaczowate (Sphecidae) z kolei zakopują swe sparaliżowane ofiary, by w norce młoda błonkówka pożerała np. gąsienicę, niewielkiego pasikonika, czy niekiedy pająka!
Zdarza się, że błonkówki czynią szkody gospodarcze, deformując liście i pędy galasami lub ogryzając je na potęgę. Wiele parazytoidów zaś jest sprzymierzeńcem ogrodników porażając gąsienice np. bielinka kapustnika, podczas gdy inne porażają larwy chrząszczy, uznanych za zagrożone wymarciem, czy po prostu objęte ochroną gatunkową. Czy osy faktycznie są szkodnikami? Jak można wogóle tak określać zwierzęta... Osy i szerszenie (czyli duże osy =] ) są niezwykle skutecznymi czyścicielami oraz faktycznie drapieżnikami...
To raptem wycinek życia błonkówek. Spoglądajcie na kwiaty i nie tylko, by poznać bogactwo tej fantastycznej grupy owadów.
Odsłony: 2365