Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

Kompensacje u radiowców!

Opublikowano: sobota, 26, maj 2018 Sebastian

W piątek uczestniczyłem w bardzo miłej akcji (Dziękuję za zaproszenie!), mianowicie w nasadzeniach kompensacyjnych wykonywanych na terenie parku przy Radio Zielona Góra i Radio Zachód. Były one głównie rezultatem wycięcia buka i dorodnego dęba. Pierwsze drzewo doznało uszkodzenia podczas orkanu Ksawery z 2017 roku i postanowiono ściąć drzewo w celach bezpieczeństwa (aczkolwiek wielka szkoda, że nie zdecydowano się na profesjonalną ekspertyzę, która dałaby jednoznaczną odpowiedź na pytanie, co dalej z drzewem). Z kolei dąb niestety miał poważny ubytek u podstawy pnia i zagrażał już realnie siedzibie radiowców i bezpieczeństwu.

Mimo że tych drzew już nie ma, to niezwykle przyjemna jest możliwość oglądania 3-4 metrowego materiału kompensacyjnego (czyli "ściąłeś, posadź!")! Tak, takie okazy były sadzone. Buki zwyczajne odmiany 'Pendula' (pokrój drzewa płaczący), dęby szypułkowe odmiany 'Fastigiata', podobnie graby pospolite 'Fastigiata' (pokrój drzewa kolumnowy) oraz platany klonolistne. Zdrowe, piękne drzewa, które przy odpowiedniej pielęgnacji wzbogaca istotnie park i jego kolekcję oraz, co najważniejsze, podtrzymają w tym miejscu ciągłość fragmentu klina zieleni!

Fantastyczne jest również to, że na symboliczne sadzenia zaproszono dzieci z zielonogórskiej podstawówki, z którymi ucięliśmy sobie miłą gawędę na temat drzew i ich roli w mieście i środowisku. Bardzo cieszą te nasadzenia, szczególnie, że Zielona Góra niestety nie jest przykładem realizacji takich akcji...

Powodzenia dla drzew i jak najwięcej takich akcji!

25052018rzg drzewa01 25052018rzg drzewa03

25052018rzg drzewa02

Krótkie podsumowanie akcji (Radio Zielona Góra):

contentmap_plugin