Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

Już prawie 10 lat Wężusia

Opublikowano: czwartek, 29, marzec 2018 Sebastian

 

---

Edit: I świat mi runął. Kolega Piotr podrzucił publikację wskazującą, że L. triangulum to kompleks form/ras, wcześniej klasyfikowanych jako różne podgatunki. Obecnie właściwa nazwa łacińska to Lampropeltis polyzona. A człon 'Campbelli' dodaje się celem określenia (przybliżonej) formy... I znów ta systematyka :P
Link do pracy: https://academic.oup.com/sysbio/article/63/2/231/1644072
---

Niemal dziesięć lat temu spłeniłem jedno ze swoich marzeń, czyli kupiłem pseudokoralówkę / węża mlecznego / węża królewskiego, podgatunek pueblański (Lampropeltis triangulum campbelli). Gad pochodzi z Ameryki Północnej, jest absolutnie nieszkodliwy, nie gryzie, nie jest jadowity, za to swymi pięknymi kolorami naśladuje jadowite węże koralowe (rodzaj Micrurus). Jak odróżnić pseudokoralówki od koralówek? Należy przyjrzeć się kolorowym obrączkom na ciele; u licznych gatunków koralówek pasy czerwone stykają się z żółtymi/białymi. Oczywiście w terenie obowiązuje zasada - nie znasz, nie zbliżaj się. W tym roku, w okolicach końca lata Wężuś będzie świętował swoje dziesiąte urodziny ;) W 2008 roku mierzył ok. 40 cm długości ;)

lampro wezus dycha