Mecynorhina polyphemus
powrót
Mecynorhina polyphemus (syn. Chelorrhina polyphemus)
SYSTEMATYKAKRÓLESTWO: Animalia
|
Kopulująca para (mating). |
Pochodzenie geograficzne: środkowa, równikowa Afryka.
Pokarm: pędraki: rozkładające się liście dębu, buka (należy przygotować wcześniej podłoże), można uzupełnić dietę o okazyjną podaż marchwi, jabłka, suchej karmy dla psów/kotów. Dorosłe (imagines): słodkie owoce, cytrusy, kwiaty roślin powszechnie uważanych za nietrujące (forsycja, mniszek, drzew owocowych) itd. Podobnie w warunkach naturalnych pędraki rozwijają się w kompoście, imagines zaś żerują na kwiatach, owocach i sokach wypływających z drzew.
Imagines: Metaliczne ubarwienie pokryw skrzydłowych, koloru zielonego z żółtawymi zdobieniami. Samica błyszcząca, samiec matowy, z rozwidlonym rogiem na głowie. Długość ciała (DC): samica ok. 5 cm, samiec nieco większy od samicy. Okazała, duża kruszczyca.
Uwagi: 1) pędraki trzymane razem mogą się pożerać, 2) pędraki, co typowe dla kruszczyc, przed przepoczwarczeniem otaczają się kolebką (kokolitem), czyli komorą stworzoną ze związanych wydzieliną grudek ziemi, podłoża. W takiej kolebce dochodzi do przepoczwarczenia, następnie dorosły chrząszcz pozostaje jeszcze jakiś czas, by utwardzić oskórek i pokrywy. Nie należy samemu otwierać kolebek. Chrząszcze gotowe do ich opuszczenia same sobie poradzą, 3) w ramach obrony, przy zaniepokojeniu i chwytaniu w rękę, wydala intesywnie pachnącą
kroplę.
Pędrak (a larva).
Pędraki (larvae).
Kokolit z poczwarką (a pupa enclosed in a compost-made chamber).
Samiec imago (imago male).
Samiec imago (imago male).