Parectatosoma cf. hystrix 'Moramanga'
Parectatosoma cf. hystrix 'Moramanga' PSG 260
SYSTEMATYKA
KRÓLESTWO: Animalia
TYP: Arthropoda
KLAD: Mandibulata
KLAD: Pancrustacea
NADGROMADA: Hexapoda
GROMADA: Insecta (Ectognatha)
RZĄD: Phasmatodea
PODRZĄD: Verophasmatodea
INFRARZĄD: Areolatae
nieustalona ranga: Bacilloidea
RODZINA: Anisacanthidae
PODRODZINA: Anisacanthinae
PLEMIĘ: Anisacanthini
RODZAJ: Parectatosoma
GATUNEK: Parectatosoma cf. hystrix (Wood-Mason, 1879)
linia hodowlana: Parectatosoma cf. hystrix 'Moramanga'
Pochodzenie geograficzne: Madagaskar, okolice Moramangi. Ponieważ nie zostało dotąd ustalone, czy niniejsza linia reprezentuje opisany już gatunek P. hystrix, dodaje się wyrażenie confer (cf.), wskazujące na podobieństwo. W handlu bezwzględnie należy posługiwać się pełną nazwą tej linii, by nie dopuścić do mieszania się (hybrydyzacji) P. cf. hystrix 'Moramanga' z innymi straszykami. Znany w hodowli od 2011 roku, w praktyce od 2012, po wprowadzeniu ich do handlu (jaja pozyskane przez Niemca, Thorsten Throna).
Pokarm: wspaniale podejmuje liście dziurawca. Doskonale nadaje się do tego celu uprawiany jako bylina ogrodowa dziurawiec odmiany 'Hidcote' (Hypericum 'Hidcote'), który przy łagodnej zimie utrzymuje liście. Gatunek dobrze rozwija się również na jeżynie, golterii szalon (Gaultheria shallon), eukaliptus.
Samica imago: dorosłe samice są czarne, z czerwono zakończonymi kolcami, na ciele znajdują się zielone, czewone i białe desenie, marmurkowania itd. Skrócone skrzydła, pierwsza para łuskowata, pokrywowa. Druga czerwona, odsłaniana w formie reakcji obronnej, której towarzyszy wyraźne szeleszczenie. Długość ciała (DC): ok. 8,5 cm. Młode straszyki są jaśniejszych kolorów, szczególnie dominują różne odcienie beżu i brązu, ponadto liczne wstawki zieleni, bieli i czerwieni (z wiekiem pojawia się jej więcej).
Samiec imago: barwy i skrzydła - patrz samica. Długość ciała (DC): ok. 6 cm.
Rozmnażanie: obupłciowo.
Uwagi: 1) samiec przystępuje do prób kopulacji zaraz po zakończeniu imaginalnego linienia przez samicę, zalecam odseparowanie na jakiś czas samca, by dać samicy szansę na utwardzenie oskórka i dojrzenie jajników. 2) Zdolne do pryskania cieczą obronną. 3) Wymagają niższego poziomu wilgotności powietrza. Osobiście pryskam raz na 2-4 dni, aczkolwiek znajomy hodowca pryska dorosłe nawet raz na 3-4 tygodnie, twierdząc, że wcześniej, przy częstszym opryskiwaniu miał większą liczbę zgonów.
Ucztujące imagines i subimagines (Mature insects and subimagoes during feeding).
Samica imago (an imago female).
Kopulacja (a mating couple).
Samica imago (an imago female).
Skrzydła pokrywowe samicy imago (the forewings of the adult female).
Koniec odwłoka samicy imago (the end of the female's abdomen).
Samiec imago (an imago male).
Samiec imago (an imago male).
Samiec imago (an imago male).
Samiec imago (an imago male).
Głowa samca imago (male's head).
Tułów samca imago (male's thorax).
Odwłok samca imago (male's abdomen).
Podczas kopulacji... (... during mating).
Subimago samica (a subimaginal female).
Młodociany samiec (a juvenile male).
Młodociany owad (a juvenile).
Czerwone plamy dwa dni po opryskaniu przez imagines cieczą obronną (fingers of mine with red markings two days after spraying with a defensive liquid by the adult insects).