(Sowy) Owls - Chris Mead
Chris Mead
Owls
Whittet Books, Hill Farm, Stonham Rd, Cotton, Stowmarket, Suffolk IP14 4RQ
ISBN 1 873580 21 5
Pierwsze wydanie: 1987, przedruki: 1990, 1995, 2000.
128 stron
W sumie Polska leży dość szczęśliwie pod względem różnorodności gatunkowej sów, które można u nas spotkać. Tego samego nie mogą powiedzieć Anglicy – położenie poza kontynentem oraz historyczne aspekty celowej i pośredniej likwidacji sów powodują, że Wyspy Brytyjskie ogółem wypadają ubogo na tle kontynentu.
Autor omawianej książki przedstawia świat sów brytyjskich, ale z potężnym merytorycznym tłem różnorodności sów Starego Kontynentu, a niekiedy podsuwa nieco wiedzy o egzotycznych gatunkach sów, pokazując, że to nie tylko bezszelestni nocni drapieżnicy.
Książka składa się z krótkich rozdziałów precyzyjnie nazwanych i logicznie ułożonych. Od wstępu i omówienia sów jako grupy ptaków, przez ich przystosowania anatomiczne, behawioralne i rozród, po dojrzewania, terytorialność, a następnie przez badania nad sowami, aspekty ochronne – prawne i ekologiczne (typy budek/skrzynek lęgowych), po motyw sowy w kulturze. Oczywiście książka napisana jest w języku angielskim (bardzo przystępnym!) i skierowana przede wszystkim do brytyjskiego czytelnika, stąd przywołane akty prawne czy okoliczności badań odnoszą się do realiów końca lat 80. ubiegłego stulecia.
Być może Uznaliście, że skoro pierwsze wydanie pochodzi z 1987 roku (kolejne przedruki: 1990, 1995, 2000), to jest to pozycja przestarzała. Nic bardziej mylnego! Odwołania do konkretnych badań z Wielkiej Brytanii i świata, szczególnie Europy są nadal aktualne. Przywołane przykłady zachowań, godów, czy wymiarów ptaków stanowią niezwykle cenne źródło wiedzy podane w jednej książce. Książka Meadowa opatrzona jest pięknymi rycinami – zarówno oddającymi rzeczywisty wygląd omawianych gatunków, jak i luźnymi, lekkimi i żartobliwymi.
Jeżeli bariera językowa nie stanowi dla Was bariery albo nie jest dla Was problemem tłumaczenie na bieżąco, to w zamian dostaniecie kawał solidnego kompendium wiedzy o sowach, które spokojnie możecie przenieść na warunki Polski. Opierając się na publikacjach naukowych i danych obrączkarskich (autor jako obrączkarz z wieloma przygodami „z pierwszej ręki”) Chris Meadow pokazuje wzajemne zależności gatunkowe, problemy związane z odtwarzaniem populacji sów, uzasadnia zasięgi i migracje poszczególnych gatunków, a wszystko to podszyte ewolucjonizmem.
Co więcej i co zdecydowanie istotne, autor nie czaruje. Autor wie, o czym pisze. Tak jako członek the British Trust for Ornithology, tak po prostu po ludzku. Co jakiś czas podaje nam pod nos i oczy swoje przygody i doświadczenia lub odwołuje się do ciekawych przykładów z życia wziętych. To wszystko sprawia, że tekst jest absolutnie przyjazny człowiekowi i aż chce się więcej. Doświadczając tak wiele różnych sytuacji, Autor daje wiele wskazówek dotyczących poszukiwań sów (siedliska, głosy, wygląd, zwyczaje) oraz udzielenia pierwszej pomocy pokrzywdzonym sowom (np. dotyczących karmienia i konieczności stosowania jako dodatek do karmy włosów i piór).
Zakup tej książki i spędzony z nią czas to przyjemność i wielka inwestycja w własną wiedzę i świadomość.
Inne treści:
Najmniejszy poslki dzięcioł, dzięciołek Dryobates minor nad Odrą (gmina Zabór, lubuskie).
Wiersz ornitologiczny "Mazurek świebodziński" - czyli luźna twórczość o zakładaniu budek lęgowych w parku w Świebodzinie.
Odsłony: 595