Kudowa-Zdrój/ Czermna
powrót do listy galerii wizyt w Parku Narodowym Gór Stołowych
lipiec 2023
Jakoś tak się stało, że umknęło mi uzupełnienie relacji z zeszłorocznego wyjazdu do Gór Stołowych. Poprzednie wpisy dotyczą parku i samej Kudowy-Zdrój, ale przede wszystkim geologicznego piękna Parku Narodowego "Gór Stołowych". Na zakończenie tego zestawu wrażeń obrazki z Czermnej - niegdyś wsi, dziś dzielnicy Kudowy-Zdrój. To tu znajdziecie niesamowitą... atrakcję, czy może lepiej rzec osobliwość, jaką jest Kaplica Czaszek (zakaz fotografowania). Naprawdę warto zakupić bilet i poczekać na wejście. Przewodnik podejmuje kolejno grupy ludzi wyczekujących prelekcji wewnątrz. A tam pod nogami katakumby, solidny kawał historii i nie do podrobienia atmosfera. Na niektórych oddziałująca bardzo przejmująco, co zdradzają osoby opuszczające kaplicę w trakcie prelekcji. Warto jednak zwalczyć w sobie obawy i niepokój, aby oddać się refleksji nad historią, epidemią, czy kruchością życia.
Kaplica, Zespół kościoła św. Bartłomieja w Czermnej i niewielki cmentarz obok to nie jedyne, co ma do "zaoferowania" Czermna. Sporo miejsc noclegowych, urokliwa okolica, do tego na boku skumulowanego ruchu turystycznego w Kudowie-Zdrój, a jednocześnie tuż obok - możesz dojść do centrum ulicą wzdłuż granicy polsko-czeskiej lub przez park (kliknij). Ciekawie prezentuje się też Pomnik Trzech Kultur, o szczególnej estetyce nocą. Pomnik ciekawego projektu pełen jest symboliki. Wzniesiony z okazji 650-lecia Kudowy-Zdrój o wyglądzie łuku na trzech filarach - kolumnach. Każda z nich zaś jest różnej wysokości. To nie przypadek, ponieważ wysokość oddaje proporcje między czasem przynależności tych ziem do Czech, Niemiec i Polski. Ciekawe, że kamienie do budowy pomnika pochodzą właśnie z tych państw. Początki Kudowy-Zdrój z kolei związane są z księżniczką jaworsko-świdnicką, Anną Świdnicką z Piastów (kliknij), prawnuczką króla Władysława Łokietka.
Idąc na północ zmuszeni jesteśmy do nieco większego wysiłku, ponieważ wchodzimy coraz wyżej. Czermna zlokalizowana jest w dolinie górskiego potoku Czermnicy, który rozpoczyna swój bieg w okolicach "Błędnych Skał" (kliknij). Zanim jednak znikną nam z oczu domy i panorama Czermnej, miniemy kranik pozwalający na skosztowanie wody z potoku oraz niepozorny domek, gdzie znajduje się ruchoma szopka ze struganymi ręcznie postaciami i zwierzętami. Jeszcze wyżej zaś rozciągają się lasy, płynie Czermnica, na drewniane kładki ponad nią należy uważać, bo są powszechnie spróchniałe (mają swój urok!), ale i przy samej drodze natkniemy się na wielki głaz - "Czartowski Kamień", pomnik przyrody nieożywionej. Ciężko w rzeczywistości nazwać go głazem, bo to cała masa granitowa wyrastająca ze zbocza. Dość rzadki widok jak na Góry Stołowe słynące z piaskowców poddających się erozji. Granity kudowskie wywodzą się z karbońskich procesów intruzji (kliknij) magmy. Z masywem oczywiście związane są ludowe legendy, o czym opowiada tablica w pobliżu pomnika przyrody.
Inne treści:
Mała koronapigułka z genetyki dla moich uczniów, czyli genetyka - biologia; od budowy DNA po replikację, transkrypcję, translację i podstawowe zasady dziedziczenia.
Poranek w Huisun, prowincji Nantou w Tajwanie. Piękny las, cudowne odgłosy podczas międzynarodowej konferencji cecidologicznej (kliknij).
Miejski Druid "Zabrali mi to" - refleksja nad stale kurczącą się przyrodą.
powrót do listy galerii wizyt w Parku Narodowym Gór Stołowych
Odsłony: 321