Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

powrót


Mecynorhina polyphemus
 
(syn. Chelorrhina polyphemus)

 

SYSTEMATYKA

KRÓLESTWO: Animalia
TYP: Arthropoda
KLAD: Mandibulata
KLAD: Pancrustacea
NADGROMADA: Hexapoda
GROMADA: Insecta (Ectognatha)
RZĄD: Coleoptera
PODRZĄD: Polyphaga
INFRARZĄD: Scarabaeiformia
NADRODZINA: Scarabaeoidea
RODZINA:
 Scarabaeidae
PODRODZINA: Cetoniinae
PLEMIĘ: Goliathini
PODPLEMIĘ: Coryphocerina
RODZAJ: Mecynorhina
GATUNEK: Mecynorhina polyphemus (Fabricius, 1781)

ch p kopulacja
Kopulująca para (mating).

Pochodzenie geograficzne: środkowa, równikowa Afryka.

Pokarm: pędraki: rozkładające się liście dębu, buka (należy przygotować wcześniej podłoże), można uzupełnić dietę o okazyjną podaż marchwi, jabłka, suchej karmy dla psów/kotów. Dorosłe (imagines): słodkie owoce, cytrusy, kwiaty roślin powszechnie uważanych za nietrujące (forsycja, mniszek, drzew owocowych) itd. Podobnie w warunkach naturalnych pędraki rozwijają się w kompoście, imagines zaś żerują na kwiatach, owocach i sokach wypływających z drzew.


Imagines:
 Metaliczne ubarwienie pokryw skrzydłowych, koloru zielonego z żółtawymi zdobieniami. Samica błyszcząca, samiec matowy, z rozwidlonym rogiem na głowie. Długość ciała (DC): samica ok. 5 cm, samiec nieco większy od samicy. Okazała, duża kruszczyca.


Uwagi: 1) pędraki trzymane razem mogą się pożerać, 2) pędraki, co typowe dla kruszczyc, przed przepoczwarczeniem otaczają się kolebką (kokolitem), czyli komorą stworzoną ze związanych wydzieliną grudek ziemi, podłoża. W takiej kolebce dochodzi do przepoczwarczenia, następnie dorosły chrząszcz pozostaje jeszcze jakiś czas, by utwardzić oskórek i pokrywy. Nie należy samemu otwierać kolebek. Chrząszcze gotowe do ich opuszczenia same sobie poradzą, 3) w ramach obrony, przy zaniepokojeniu i chwytaniu w rękę, wydala intesywnie pachnącą
kroplę.

ch poly pedrak1

Pędrak (a larva).

ch poly pedrak1

Pędraki (larvae).

kokolit

Kokolit z poczwarką (a pupa enclosed in a compost-made chamber).

male imago

Samiec imago (imago male).

male imago

Samiec imago (imago male).


powrót