Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

powrót

 

Dicronorrhina derbyana layardi

 

SYSTEMATYKA

KRÓLESTWO: Animalia
TYP: Arthropoda
KLAD: Mandibulata
KLAD: Pancrustacea
NADGROMADA: Hexapoda
GROMADA: Insecta (Ectognatha)
RZĄD: Coleoptera
PODRZĄD: Polyphaga
INFRARZĄD: Scarabaeiformia
NADRODZINA: Scarabaeoidea
RODZINA:
 Scarabaeidae
PODRODZINA: Cetoniinae
PLEMIĘ: Goliathini
PODPLEMIĘ: Coryphocerina
RODZAJ: Dicronorrhina
GATUNEK: Dicronorrhina derbyana (Westwood, 1843)
PODGATUNEK: D. derbyana layardi
(Péringey, 1892)

kopulacja
Kopulacja (mating).

Pochodzenie geograficzne: gatunek subsaharyjski.

Pokarm: pędraki: rozkładające się liście dębu, buka (należy przygotować wcześniej podłoże), można uzupełnić dietę o okazyjną podaż marchwi, jabłka. Dorosłe (imagines): słodkie owoce, cytrusy, kwiaty roślin powszechnie uważanych za nietrujące (forsycja, mniszek, drzew owocowych) itd. W naturze pędraki żywią się rozkładającą się materią roślinną, w tym próchnem. Imagines chętnie latają i spijają soki z drzew, pożywiają się nektarem, pyłkiem i słodkimi owocami.


Imagines:
 Metaliczne ubarwienie (zieleń z rdzawym, mieniącym się deseniem). Pokrywy skrzydłowe w podłużne, skośnie przebiegające pasy - zielone i białe. Samiec z "rogiem". Długość ciała (DC): ok. 4 cm, do 5 cm u samców. Pędraki typowe dla rodziny.


Uwagi: 1) pędraki trzymane razem mogą się pożerać, 2) pędraki, co typowe dla kruszczyc, przed przepoczwarczeniem otaczają się kolebką (kokolitem), czyli komorą stworzoną ze związanych wydzieliną grudek ziemi, podłoża. W takiej kolebce dochodzi do przepoczwarczenia, następnie dorosły chrząszcz pozostaje jeszcze jakiś czas, by utwardzić oskórek i pokrywy. Nie należy samemu otwierać kolebek. Chrząszcze gotowe do ich opuszczenia same sobie poradzą. 3) w ramach obrony, przy zaniepokojeniu i chwytaniu w rękę, wydala intesywnie pachnącą wydzielinę, 4) bazy danych wskazują na nazwę podgatunku będącą synonimem gatunkowej.


Samica (female).


Samica i jej kokolit (female in her pupal cell).


Samica jedząca banana (female eating a banana).


Samica (female).


Samiec (male).


Imagines.


powrót