baner fb warsztaty

powrót

 

Dicronorrhina derbyana layardi

 

SYSTEMATYKA

KRÓLESTWO: Animalia
TYP: Arthropoda
KLAD: Mandibulata
KLAD: Pancrustacea
NADGROMADA: Hexapoda
GROMADA: Insecta (Ectognatha)
RZĄD: Coleoptera
PODRZĄD: Polyphaga
INFRARZĄD: Scarabaeiformia
NADRODZINA: Scarabaeoidea
RODZINA:
 Scarabaeidae
PODRODZINA: Cetoniinae
PLEMIĘ: Goliathini
PODPLEMIĘ: Coryphocerina
RODZAJ: Dicronorrhina
GATUNEK: Dicronorrhina derbyana (Westwood, 1843)
PODGATUNEK: D. derbyana layardi
(Péringey, 1892)

kopulacja
Kopulacja (mating).

Pochodzenie geograficzne: gatunek subsaharyjski.

Pokarm: pędraki: rozkładające się liście dębu, buka (należy przygotować wcześniej podłoże), można uzupełnić dietę o okazyjną podaż marchwi, jabłka. Dorosłe (imagines): słodkie owoce, cytrusy, kwiaty roślin powszechnie uważanych za nietrujące (forsycja, mniszek, drzew owocowych) itd. W naturze pędraki żywią się rozkładającą się materią roślinną, w tym próchnem. Imagines chętnie latają i spijają soki z drzew, pożywiają się nektarem, pyłkiem i słodkimi owocami.


Imagines:
 Metaliczne ubarwienie (zieleń z rdzawym, mieniącym się deseniem). Pokrywy skrzydłowe w podłużne, skośnie przebiegające pasy - zielone i białe. Samiec z "rogiem". Długość ciała (DC): ok. 4 cm, do 5 cm u samców. Pędraki typowe dla rodziny.


Uwagi: 1) pędraki trzymane razem mogą się pożerać, 2) pędraki, co typowe dla kruszczyc, przed przepoczwarczeniem otaczają się kolebką (kokolitem), czyli komorą stworzoną ze związanych wydzieliną grudek ziemi, podłoża. W takiej kolebce dochodzi do przepoczwarczenia, następnie dorosły chrząszcz pozostaje jeszcze jakiś czas, by utwardzić oskórek i pokrywy. Nie należy samemu otwierać kolebek. Chrząszcze gotowe do ich opuszczenia same sobie poradzą. 3) w ramach obrony, przy zaniepokojeniu i chwytaniu w rękę, wydala intesywnie pachnącą wydzielinę, 4) bazy danych wskazują na nazwę podgatunku będącą synonimem gatunkowej.


Samica (female).


Samica i jej kokolit (female in her pupal cell).


Samica jedząca banana (female eating a banana).


Samica (female).


Samiec (male).


Imagines.


powrót