50. Dzień Ziemi (2020 r.)
Może i tu milczałem, ale na social media huczałem ;)
22 kwietnia 2020 obchodziliśmy 50. Dzień Ziemi (naprawdę, pierwszy raz obchodzono go w USA w 1970 roku!), zarazem od 2009 roku tego dnia obchodzimy ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Co tu dużo mówić, uważam, że Dzień Ziemi powinien trwać każdego dnia. Aby dać temu wyraz ogłosiłem na Żywej Edukacji Tydzień Ziemi 2020. Sporo materiałów naprodukowałem z tej okazji, ale nie tylko na Żywej. Również w dwóch miejscach, gdzie pracuję - w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (link) oraz Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych CKU w Bojanowie (link).
Poniżej wszelkie materiały, jakie się ukazały z okazji Dnia Ziemi z mym udziałem :)
PRZESŁANIE Z OKAZJI 50. DNIA ZIEMI!
OPIS: 22 kwietnia 2020 obchodzono 50. Dzień Ziemi. Dzień, który powinien nam podświadomie towarzyszyć cały rok. Dzień, którego idea zrodziła się w grupie ludzi w USA, którzy dostrzegli narastającą dewastację środowiska i przyrody w latach 60. ub. wieku. Bunt wobec tych zmian zaowocował pierwszym Dniem Ziemi w roku 1970. Wielu mówi, że jeden nic nie może. A może jednak wiele, zupełnie jak te drzewa. Każdy z nas podejmuje liczne decyzje kazdego dnia. Wiele możemy zmienić w naszym stylu bycia. Ile wody i na co zużywamy? Co kupujemy i jak wygląda proces produkcji naszych zakupów? Czy zawsze koniecznym jest uzywanie samochodu? Jeden człowiek może wiele. Tak jak drzewo, które z wiekiem coraz istotniej daje cień, tlen, zmienia mikroklimat parując, daje pokarm i dom niezliczonym organizmom, zatrzymuje kurz i pył, czy przeciwdziała hałasowi i rozbija wodę podczas ulew. Jesteśmy częścią przyrody, jesteśmy organizmem żywym. Szanujmy siebie, innych i świąt wokół nas, jedyny, jaki mamy. Dlatego uczmy się, poznawajmy przyrodę. Poprzez zrozumienie dotrzyjmy do momentu, gdy dostrzeżemy liczne zależności, bogactwo życia. W ten sposób krytycznie (nie krytykancko) spojrzymy na decyzje nasze i podejmowane wokół nas. Co i ile posadzić? To nie takie łatwe, las lasowi nierówny, zalesiamy cenne łąki i tzw. nieużytki, prowadząc do zanikania cennych siedlisk nieleśnych i w drugą stronę, prowadząc większe wycinki niż konieczne, niepotrzebnie redukujemy stadium sukcesji lasu. Potrzebujemy drewna, widzimy, ile plastiku wprowadzamy trwale do środowiska... Wszystko jednak należy rozważyć, ekonomia zysku pieniężnego nie może być jedynym kryterium oceny skali pozyskania drewna. Czy przyciąć, ściąć czy chronić? Powinniśmy po stukroć się zastanowić, czy daje drzewo należy ściąć, szczególnie dziś w dobie zmian klimatu. A jeśli przyciąć, to zgodnie ze stanem prawnym i przede wszystkim wiedzy. Częściej okaleczamy niż pielęgnujemy. Czy osuszyć mokradła i łąki? Przez ostatnie dekady szczególnie popełniliśmy liczne błędy, odprowadzając wodę z bagnisk, terenów zalewowych itd. Dziś się to na nas mści. Czy śmiecić, segregować odpady, niszczyć tym samym środowisko? Te kwestie są oczywiste jak wschód słońca. #DzieńZiemi2020 według mnie to za mało. #TydzieńZiemi2020 to według mnie dobry początek na WIĘCEJ!
audycja Między nami zwierzętami w Radio Zachód, autorska audycja Małgorzaty Nabel-Dybaś
OPIS AUDYCJI:
Dzień Ziemi obchodzimy w okolicznościach, które nie dość, że zachwiały naszym poczuciem stabilizacji, to być może skłonią ludzi do uznania znów faktu, iż jesteśmy tylko częścią natury, wobec czego podlegamy jej prawom. Prawom selekcji naturalnej.
Często powtarzana teza, że „człowiek jest najlepiej przystosowanym zwierzęciem na Ziemi” może powodować w nas błędne przeświadczenie, że jesteśmy panami tego świata – urządzając go pod względem technologicznym, przemysłowym, kulturalnym – pozwala nam na to intelekt. Kim jesteśmy wobec wirusa, który bez pardonu wdarł się w ten nasz poukładany świat wielkich ludzkich osiągnięć, czyniąc w nim chaos, burząc porządek?
22 kwietnia ŚRODA w Radio Zachód po 20:00
Dwóch gniewnych biologów - dr Zbigniew Zawada z Zespół Szkół Przyrodniczo - Technicznych CKU oraz dr Sebastian Pilichowski z Żywa Edukacja - Sebastian Pilichowski odpowiedzą w audycji na pytania – czy takie zjawiska jak epidemie to tylko selekcja naturalna? Czy selekcja naturalna dotyczą tylko zwierząt, bo nas ludzi chroni postęp? I najważniejsze - jaki wpływ na świat przyrody mają pandemie?
Wiersz-bajka z morałem sprzed lat pt. "Pan Krocionóg"
OPIS: Kiedyś, może w 2008 roku lub coś koło tego, kiedy opiekowałem się zwierzętami w pracowni hodowlanej podczas studiów, napisałem taki wiersz. Wiersz powstał jako jedna z wielu rzeczy, którymi wówczas się w pracowni zajmowaliśmy. Rozmaitości te spajała edukacja przyrodnicza. Ponieważ #TydzieńZiemi2020 na #ŻywaEdukcja trwa, dzielę się z Wami tym wierszem z podwójnym morałem :) Zaglądajcie: https://www.facebook.com/zywaedukacja/
Słów parę o wodzie!
Wśród głosów kukułek i potężnych uderzeń w puste pnie przez dzięcioła czarnego, na tle zachodzącej niedzieli, wzmaga się refleksja nad marnym naszym losem, jeśli nie wrócą deszczowe dni.
To śródleśny zbiornik, którego poziom wody spadł bardzo wyraźnie. Przypuszczam, że ma duże znaczenie dla występującej tu grzebiuszki ziemnej czy ropuchy zielonej.
Mogę mieć tylko nadzieję, że jeszcze długo ten zbiornik nie zarośnie i nie przestanie być zbiornikiem.
#DzieńZiemi2020 --> #TydzieńZiemi2020
Finał Tygodnia Ziemi 2020 - KAŻDY SIĘ LICZY!
OPIS: 22 IV 2020 miał miejsce 50. Dzień Ziemi. Na Żywej Edukacji zapowiedziałem z tej okazji Tydzień Ziemi jako namiastka szerszego spojrzenia. Zaprosiłem kilka Osób które sobie niezwykle cenię o podzielenie się swymi działaniami w lokalnej strefie na rzecz środowiska i przyrody wokół. An z Grupy F13 i Ruchu Miejskiego Zielona Góra (link), aktywna społecznie Dobra i Konsekwentna Dusza, żyjąca kulturą i ekoharmonią. Ewa z Ośrodka rehabilitacji zwierząt chronionych prawem przy Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, ornitolożka, miłośniczka psów i mrówek. Gosia z Radia Zachód, autorka i prowadząca audycję Między nami zwierzętami (link) (co środę, polecam), gdzie porusza z całą gamą ludzi rozmaite tematy zwierzęce i przyrodnicze. Grzegorz ze SKY Piastowskie, reżyser kina offowego, choć woli epitet autorskie. Mój Druid Melancholii, mistrz montażu, eksplozywna kula pozytywnej energii. Dziękuję Wam za te materiały! Wszystko nie weszło, Daliście wiele świetnych przykładów o różnym polu rażenia. Wszystkie one pokazują, że mimo różnic, każdy może zrobić bardzo dużo dla swego mikroświata. Wybaczcie mi wszelkie niedociągnięcia i szczere dzięki An i Grześ za Wasz ukłon i nagranie w pionie wbrew swym kanonom twórczym :D Wielkie Pięć! A co Wy robicie dla świata wokół Was? "DZIAŁAJ LOKALNIE, MYŚL GLOBALNIE", prosta i znana sentencja. Bezgranicznie aktualna. #TydzieńZiemi2020 zakończony, wracamy do normalności... czyli celebrowania Przyrody każdego dnia ;)
Audycja w Radio Index