Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

II Spacer po Pustelniku

Opublikowano: niedziela, 07, kwiecień 2019 Sebastian

Wielbię to uczucie, gdy coś poprowadziłem i mogę pochłonąć cały pozytyw zdarzenia. Tak jest dziś, właśnie teraz, gdy piszę ten tekst. Przeprowadziliśmy dzisiaj II spacer po Pustelniku, zielonogórskim cieku wodnym, mającym swe źródliska na Wzgórzach Piastowskich.

2pustelnik 07042019 01

Zaczęliśmy od "zaplecza" kąpieliska w Ochli i śledziliśmy koryto Pustelnika nie tylko pod kątem czysto przyrodniczym, ale i użytkowym. Mieliśmy dziś wielką przyjemność gościć na spacerze przedstawicieli Lasów Państwowych, w tym pana Arkadiusza Kapałę, nadleśniczego z Nadleśnictwa Zielona Góra, który krok po kroku omówił planowy projekt małej retencji na Pustelniku właśnie na odcinku odpowiadającym trasie naszego spaceru. Uczestnicy skorzystali z tej okazji i pytali lub dyskutowali nie tylko na temat wody w lesie, ale również gospodarki leśnej.

Poruszyliśmy dziś rozmaite zagadnienia - od aspektu wiosennego pod postacią kwitnienia śledziennic skrętolistnych, zawilców gajowych, szczawików zajęczych czy podbiałów pospolitych, przez galasy owadzie i roztoczy, wiosenne głosy ptaków, problemy środowiskowe związane z degradacją terenów wilgotnych, po potrzebę dywersyfikacji bioróżnorodności. Na sam koniec zaś cierniki i pliszka górska wypatrzona przez Gosię Zenkner ukonorowały nasz spacer. Na dokładkę już tylko zmierzyliśmy już w wąskim gronie pięknego buka o czterech pniach rosnącego nieopodal stawu na Pustelniku.

Fantastyczny spacer, piękna pogoda, pozytywna ekipa. Chcecie więcej? Hm?

Spacer zorganizowany przez Ruch Miejski Zielona Góra i Żywa Edukacja Sebastian Pilichowski