powrót
Lucihormetica subcincta (tzw. karaczan świetlikowy)
SYSTEMATYKAKRÓLESTWO: Animalia
|
Dorosły samiec - na przedpleczu widać żółte guzki, uważane za narząd zdolny do luminescencji. (The adult male with two yellow processes on the pronotum which are believed to glow.). |
Pochodzenie geograficzne: Kolumbia (Ameryka Południowa).
Pokarm: słodkie owoce, płatki dla ryb, martwe owady (świeżo ubite) jako suplement. Niezjedzone resztki, nadmiar pokarmu nalezy usunąć, by nie pleśniał.
Samica imago: skrzydła zredukowane, niezdolna do aktywnego lotu; wspina się po gładkich powierzchniach, wygląd typowy dla rodzaju, szerokie, brązowe przedplecze z dużymi, czarnymi plamami. Ciało czarne z jasną obrzeżem. Długość ciała (DC): ok. 4 cm.
Samiec imago: podobny do samicy, nieco drobniejszy, na przedpleczu dwa guzy (żółte, pomarańczowe lub czerwone - patrz uwaga 2) (ok. 3 cm DC).
Uwagi: 1) Przedstawiciele rodzaju Lucihormetica występują w wilgotnych lasach Ameryki Południowej. 2) Nazwa rodzajowa ma swe źródło w zdolności do chemoluminescencji, czyli produkcji światła ("karaczan świetlikowy" - nazwa ogólna dla rodzaju). Samce posiadają na przedpleczu charakterystyczne dwa guzki, rzekomo zdolne właśnie do świecenia. W warunkach hodowlanych praktycznie nie obserwuje się tego zjawiska i stąd, mimo doniesień potwierdzających tę zdolność w stanie dzikim, stawia się tę zdolność pod znakiem zapytania. Kolor guzów nie ma znaczenia taksonomicznego; mogą one przybierać barwę żółtą, a nawet pomarańczową i czerwoną. Dzieje się tak, gdyż karaczany odkładają w guzach karotenoidy (te same, które występują w marchwi) w ciele tłuszczowym. Być może rzekoma luminescencja ma podłoże biologiczne, tzn. przypuszcza się, że odpowiadają za nią mikroorganizmy, występujące naturalnie w obrębie zasięgu występowania karaczanów. 3) Jako substrat stosować podłoże kokosowe lub jego mieszankę z ziemią 1:1, 1:2. Podłoża nie przelewać, ale i nie przesuszać. Dobrym rozwiązaniem jest utrzymywanie części subsratu w podwyższonej wilgotności i części w obniżonej. Wówczas karaczany mogą same sobie wybierać warunki bytowania. 4) Chętnie zagrzebują się w substracie. 5) Zgodnie z publikacją z 2017 roku (Legendre F., Grandcolas P., Thouzé F. 2017. Molecular phylogeny of Blaberidae (Dictyoptera, Blattodea - kliknij, aby ściągnąć artykuł), with implications for taxonomy and evolutionary scenarios. European Journal of Taxonomy 291: 1-13) rodzaj Lucihormetica jest bliżej spokrewniony z gatunkami z podrodziny Zetoborinae niż Blaberinae (do której jest klasycznie zaliczany).
Imago samiec (an adult male).
Larwa.
Gatunek lubi się zagrzebywać (This species likes to hide in substrate).