Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty
Opublikowano: niedziela, 03, grudzień 2017

powrót

 

Gyna lurida (karaczan porcelanowy)

 

SYSTEMATYKA

KRÓLESTWO: Animalia
TYP: Arthropoda
KLAD: Mandibulata
KLAD: Pancrustacea
NADGROMADA: Hexapoda
GROMADA: Insecta (Ectognatha)
NADRZĄD: Dictyoptera
RZĄD: Blattodea
NADRODZINA: Blaberoidea
RODZINA: Blaberidae
PODRODZINA: Gyninae
RODZAJ: Gyna
GATUNEK: Gyna lurida (Saussure 1899)

Gyna lurida imago

Imago.

Pochodzenie geograficzne: Tanzania - Wyspa Zanzibar (Afryka).

Pokarm: słodkie owoce, sucha karma dla kotów i psów, płatki dla ryb, martwe owady (świeżo ubite) jako suplement. Niezjedzone resztki, nadmiar pokarmu nalezy usunąć, by nie pleśniał.

Samica imago: uskrzydlona w pełni, zdolna do aktywnego lotu; imagines bez problemu wspinają się po gładkich powierzchniach. Na odnóżach długie kolce. Barwa skrzydeł zazwyczaj brązowo-szarawa, natomiast zdarzają się osobniki o czerwonawym lub żółto-limonkowym ubarwieniu. Długość ciała (DC): ok. 3 cm. Nieco większa od samca.

Samiec imago: podobny do samicy, nieco drobniejszy (ok. 3 cm DC). Uskrzydlony w pełni, zdolny do aktywnego lotu, lata chętniej od samicy; imagines bez problemu wspinają się po gładkich powierzchniach. Na odnóżach długie kolce. Barwa skrzydeł zazwyczaj brązowo-szarawa, natomiast zdarzają się osobniki o czerwonawym lub żółto-limonkowym ubarwieniu.

Uwagi: 1) karaczan dość aktywny całą dobę, rozród przebiega w podłożu, 2) podłoże nie powinno być mokre, warto 3/4 podłoża utrzymywać jako lekkie i suche, pozostałą 1/4 zwilżać - wtenczas karaczany mają zapewniony dostęp do wody i mogą wybierać warunki bytowania, 3) tylko dorosłe wspinają się po gładkich powierzchniach, 4) gatunek jajożyworodny, bardzo płodny.

gyna lurida feeding

Dorosłe i młode jedzące jabłko (Imagines and juveniles feeding on apple).

gyna lurida imagines

Imagines.

 


powrót
contentmap_plugin

Odsłony: 843