Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

O strategiach i obronie!

Opublikowano: czwartek, 07, czerwiec 2018 Sebastian

Tak krótko o wczoraj. Jedna szkoła, dwa tematy. Klasyczny "Owad czy robak?" oraz mniej klasyczny, czyli "Strategie obronne zwierząt" [klknij i zobacz].

Ten ostatni realizowany jest w oparciu o prezentację multimedialną, prezentującej rozmaite sposoby ucieczki prezd byciem uśmierconym i zjedzonym. Od barw ochronnych, przez upodabnianie się kształtem do otoczenia, wydzielanie toksyn, opryskiwanie substancjami ochronnymi i wiele innych strategii po plamy na ciele udające oczy.

06062018 ph khao

Podczas zajęć pokazałem gablotę entomologiczną obrazującą jedynie drobny ułamek możliwości owadów w przybieraniu różnych form, kształtów, oczywiście nie tylko celem obrony. Nie zabrakło również kilku żywych owadów, np. samca straszyka olbrzymiego, który w chwilach zagrożenia staje na przednich czterech odnóżach i stara się uderzać napastnika tylnymi, wyposażonymi w hakowate kolce.

hdilatatasamiec1