Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

Ojcowski Park Narodowy

Kategoria: Przyroda Parki Narodowe Opublikowano: niedziela, 04, wrzesień 2016 Sebastian
--------------- powrót do wyboru galerii ---------------
-- UWAGA tekst podzielony na sekcje wymienione wyżej, na dole strony możliwe jest wybranie następnej lub poprzedniej sekcji tekstu--

Ojcowski Park Narodowy (małopolskie)

/\ kliknij zdjęcie z czerwoną ramką, by powiększyć /\

Grodzisko (Skała)

W dniach 28 sierpnia 2016 – 3 września 2016 odwiedziłem Ojcowski Park Narodowy. opn16 01 widok 01Wszystko przez badania, które wykonuję, a ponieważ uzyskałem pozytywną opinię dyrekcji Parku i zgodę Ministra Środowiska w związku z przedłożonym podaniem, tak oto nogę postawiłem w Ojcowie. W sumie najpierw w Grodzisku (Skała), gdzie rodzinnie się zakwaterowaliśmy. Konkretnie w gospodarstwie agroturystycznym Młyn Katarzyńskich, który zdecydowanie polecam. Choćby z uwagi na:

  1. korzystne warunki cenowe,
  2. piękne otoczenie,
  3. dogodną lokalizację, tzn. spacer do Skały choćby na zakupy, czy do Ojcowa nie stanowi wielkiego wyzwania,
  4. świetną atmosferę.

Ojcowski Park Narodowy to jeden z mniejszych polskich parków narodowych (2145,62 ha), obejmuje Dolinę Prądnika i Sąpsówki. Geograficznie Park leży na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej o różnych utworach geologicznych, o pokładach m.in. jurajskich i mioceńskich. Fantastyczne wapienne skały pochodzą głównie z górnej jury i są pozostałością morskich organizmów o wapiennych muszlach, pancerzach itd.

opn16 grodzisko01 skaly

Wróćmy jednak do Grodziska. Nieopodal Młyna Katarzyńskich znajdziemy wejście na punkt widokowy i ścieżkę turystyczną. Tuż obok zlokalizowana jest Pustelnia Błogosławionej Salomei, obejmująca m.in. kościół Wniebowzięcia Marii z murem o trzech bramach, na murze zaś stoją rzeźby postaci związanych z Salomeą i Grodziskiem (np. brat Bolesław Wstydliwy czy Henryk Brodaty). Ścieżka przy Pustelni jest dobrze oznakowana, co umożlwia świadome zwiedzanie tej okolicy oraz daje rozeznanie w walorach kulturowo-przyrodniczych całego Parku.

opn16 grodzisko03 kosciol opn16 grodzisko04 kosciol opn16 grodzisko05 kosciol

opn16 grodzisko14

Liczne zdobienia i rzeźby robią wrażenie... Również ten obelisk ze słoniem...

opn16 grodzisko15

Zaraz przy murze rośnie fantastyczny jawor (Acer pseudoplatanus) – pomnik przyrody. opn16 grodzisko06 kosciolUdając się od Młyna w kierunku Ojcowa miniemy ciekawą skałę, która, gdy spojrzeć z odpowiedniej perspektywy, przypomina człowieka. Jej nazwa brzmi Skamieniały Wędrowiec. Według relacji pana seniora Katarzyńskiego niegdyś na każdej widokówce owa skała widniała. Dziś jest nieco zapomniana.

opn16 grodzisko07 opn16 grodzisko08

Skamieniały Wędrowiec:

opn16 grodzisko09 skamwed opn16 grodzisko10 skamwed

opn16 grodzisko13 skamwed

opn16 grodzisko11 opn16 grodzisko12 skaly

contentmap_plugin

Odsłony: 1534