Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty
Opublikowano: niedziela, 20, grudzień 2015 Sebastian

powrót


 

Piotr Grochowski
Lichenobiota województwa lubuskiego na terenach obszarów Natura 2000. Porosty wokół nas.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.
przy współpracy z Ligą Ochrony Przyrody i wsparciu WFOŚiGW
2015 r.
ISBN 978-83-63564-01-8
161 stron + 39 stron na notatki

Książka zawiera podstawowe informacje na temat porostów, ich budowy, ekologii, zagrożeń i ochrony. W przystępny sposób przybliża te wszystkie aspekty, mogąc z wysokim prawdopobieństwem rozbudzić zainteresowanie niniejszą grupą u czytelnika omijającego dotąd porosty. Książka poświęcona jest gatunkom występującym na obszarach sieci Natura 2000 województwa lubuskiego i najmocniejszą częścią pozycji jest atlas stu porostów, tych pospolitych i rzadkich, skorupiastych, listkowatych, krzaczkowatyych itd. Do każdego gatunku dołączone jest zdjęcie, krótki opis morfologiczny, status ochronny (jeśli taki istnieje; zgodnie z rozporządzeniem z 2014 roku), gdzie można dany gatunek spotkać oraz ewentualne ciekawostki.

Oczywiście oznaczanie porostów wymaga doświadczenia, jednakże w ogólnym ujęciu dotychczasowy absolutny laik ma szansę choć trochę przybliżyć sobie podstawy obserwacji danych cech porostów, od plechy z góry i dołu, po wszelkie struktury występujące na niej. Czego może brakuje to przykładowe fotografie tych struktur, gdyż schemat nie zawsze i nie każdemu rozjaśni wątpliwości co do tego, czy akurat obserwuje soredia. Z drugiej strony nie jest do mocny zarzut bacząć, że pozycja jest bogatym atlasem, a nie podręcznikiem lichenologii.

Jak dotąd ksiązka ukazała się drukiem w nakładzie 2 tysięcy egzemplarzy, aczkolwiek podobno ma się ukazać w niedalekiej przyszłości wersja elektroniczna.

Książka zdecydowanie dla "starego i młodego", przyrodnika, laika, mieszkańca woj. lubuskiego, jak i spoza niego.

EDIT (29.IV.2016):

kliknij by pobrać plik pdf ze strony RDOŚ Gorzów Wlkp.

Piotr Grochowski Lichenobiota

Odsłony: 1973