Raport z Os. Mazurskiego - listery są
Gnieźnik jajowaty (dawniej listera jajowata) to jeden z pospolitszych polskich storczyków. Jak każdy rodzimy storczyk objęty jest ochroną gatunkową, ten widnieje na liście gatunków chronionych częściowo.
Grupa tych roślin rośnie na pewnej łące w Zielonej Górze, która wpisuje się w proponowany zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Wniosek o wpis został złożony kilka lat temu. Jako współautor wniosku tracę cierpliwość na dalsze kroki, gdyż po odmowach właścicieli w kwestii włączenia Ich gruntów w zespół miasto jakby ucichło. Miasto świetnie sobie radzi z pozyskiwaniem środków na asfalt i wodotryski za niesamowite kwoty, ale ciężko porównać determinację w pozyskanie środków na wykup gruntów (część właścicieli zaproponowało odsprzedaż).
W tym czasie trwa nadal sukcesja łąki. Coraz bujniej rozrastają się maliny właściwe oraz coraz mocniej zaznacza się wpływ opadu liści dębów czerwonych (gatunek obcy dla Europy) i siewu nowych drzewek, co ma negatywne konsekwencje dla zmienno wilgotnej łąki trzęślicowej. W sumie to chyba jak ostatni popapraniec chodzę i odgarniam liście i usuwam część podrostu tychże. Dlaczego? Ponieważ już trzeci rok nie widzę drugiego gatunku storczyka - kukułki szerokolistnej. Może jeszcze trzeba poczekać, ale to właśnie od ich znalezienia zaczęła się cała ta batalia o nowy zespół w mieście.
Miasto wiedziało od lat, że w tych rejonach są cenne siedliska i gatunki. Mimo to dochodziło i nadal dochodzi do przekształceń. Ta łąka oraz ostatnie cenne obszary to pozostałości po tym, co dawniej tworzyło spory kompleks łąk i lasów, szczególnie tych cennych - łęgowych.
Od kilku miesięcy nie otrzymałem też odpowiedzi na pismo w sprawie zespołu. Tzn. otrzymałem, ale z prośbą o cierpliwość i wyrozumiałość z uwagi na skomplikowanie sprawy. A ja pytałem o postępy. Nadszedł czas przypomnienia się. Kilka miesięcy, jak nie kilkanaście, to chyba wystarczająca wyrozumiałość? I cierpliwość? Czy znowu będę tym złym?
zobacz pierwotny artykuł o propozycji zespołu przyrodniczo-krajobrazowego
Inne treści:
Czy Światowy Dzień Ziemi to nie czasem masa fałszywych idei?
Hits: 243