Przerażająca katastrofa w Brazylii
Zatrważające, jak powierzchownie w polskich mediach i portalach internetowych potraktowano informację o katastrofie, jaka wydarzyła się 5 listopada 2015 roku w Brazylii. Tego dnia w kopalni żelaza Samarco w stanie Minas Gerais pękła tama zatrzymująca wody pokapalniane skażone licznymi metalami i związkami chemicznymi służącymi do oczyszczania rud żelaza. W wyniku awarii rzeka Rio Doce została skażona, niosąc brązowy szlam, unicestwiając pod drodze mnóstwo organizmów żywych i ekosystemów. Kilkanaścioro ludzi poniosło śmierć w wyniku katastrofy, określanej jako największej katastrofy ekologicznej w historii Brazylii. Parę dni temu szlam dotarł z rzeką do Atlantyku, co z dwojga złego niesie pewne nadzieje, że oceaniczne wody rozmyją zanieczyszczenia.
Niestety pokazuje to, jak łatwo bagatelizują problem firmy i spółki będące w posiadaniu platform wiertniczych, kopalni itp. Nawet w obliczu kar pieniężnych - poniesionych i nieuchronnych do poniesienia - mają za nic stosowanie zabezpieczeń i tworzenie planów działania na wypdaek awarii. Tak było i w kopalni Samarco, gdzie BHP Billiton, właściciel, nie dysponował żadnym planem na wypadek pęknięcia tamy. Co więcej, z początku utrzymywano, że woda nie jest wcale obciążona szkodliwymi metalami i chemikaliami. Oczywiście dało się szybko sprawdzić, że to kłamstwo.
Katastrofa ma wymiar wielopłaszczyznowy, gdyż wpłynęła na przyrodę, turystykę i samych mieszkańców, którym brakuje dachu nad głową, pożywienia i wody do picia.
Pod znakiem zapytania stoją kolejne tamy (których w stanie Minas Gerais jest ponad 700), do których kontroli zatrudnionych jest jedynie czworo urzędników. Dość powiedzieć, że tama, która pękła nie posiadała odpowiedniej licencji z uwagi na możliwość destabilizacji. I tak, jak to zawsze bywa, dopiero teraz podjęto się twardych dyskusji na temat zabezpieczeń dotyczących górnictwa.
Źródła i galerie do oglądnięcia:
http://www.zmescience.com/ecology/mining-disaster-brazil-16112015/
https://www.flickr.com/photos/greenpeacebrasil/22625136467/in/album-72157661254931681/
http://phys.org/news/2015-11-mud-brazil-disaster-contaminates-ocean.html