280321 Jemioła rozpierzchła
Już nie jeden raz pisałem o jemiole rozpierzchłej, podgatunkowi jemioły pospolitej, masowo opadającej ostatnimi laty nasze monokultury sosnowe w kraju, ale i podobne drzewostany w Europie.
Jemioła rozpierzchła (V. album ssp. austriacum (Wiesb.) Volim.), podgatunek jemioły pospolitej (Viscum album L.), pasożytujący sosny zwyczajne u nas, a ponadto np. sosny czarne. Przy ostatnich dwóch latach dość już mocnej suszy ta jemioła dała się we znaki w monokulturowych drzewostanach sosnowych. Jemioły to takie kapryśne bachory ;) niby słodkie, ale kapryśne, tzn. stale zasysają wodę, stale ją odparowują, nie potrafią docenić tego, co już zdobyły i baaaardzo negatywnie wpływają na gospodarza. A już szczególnie na tego, który cierpi z uwagi na suszę hydrologiczną.
Susza + jemioła rozpierzchła = wzmożony atak kornika ostrozębnego, co niestety w naszych sosnowych monokulturach skutkuje nawet rozpadaniem się sporych powierzchni drzewostanów. Nie da się na dłuższa skalę utrzymywać biologicznie dynamicznych i zdrowych drzewostanów bez miksji gatunków lasotwórczych i wprowadzania piętrowości lasu, co wokół Zielonej Góry choćby jest rzadkością.
Powyżej odłamane przez wiatr pędy jemioły rozpierzchłej - z lewej kwtinący, z prawej jeszcze owocujący. Rozsiewaniu jemioły sprzyjają niektóre ptaki żywiące się ich owocami - szczególnie jemiołuszka czy paszkot. Jemioła to półpasożyt - jest bowiem zdolna do fotosyntezy, ale wodę i sole mineralne stale zasysa swymi ssawkami z gospodarza.
Jestem współautorem publikacji o wpływie jemioły rozpierzchłej na przyrosty radialne (na grubość) sosen zwyczajnych. Badania prowadzone były w drzewostanie nasiennym na ok. stuletnich sosnach w Nadleśnictwie Bolewice.
I mały bonus ze spaceru po tarnawskim (koło Zaboru, Lubuskie) lesie - porzucony but obrastający mchem, co obrazuje zdolności pionierskie mszaków oraz pióro sójki, jedno z wielu - ptak z pewnością poległ, choć znając życie, wobec bliskości zabudowań, padł ofiarą kota, nie zaś naturalnego drapieżcy. Choć mogę się mylić...