Wokół wiosny 2018
21 marca zaczęła się kalendarzowa wiosna, choć za oknem jej nie widać. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Lasów, który w tym roku szczególną uwagę zwraca na lasy miejskie (Forests and Sustainable Cities; Lasy i Zrównoważone Miasta). Idealnie pasują do niego dziesiejsze obchody Światowego Dnia Wody (World Water Day - Nature for Water; Przyroda dla Wody). Dlaczego pasują?
Znane powszechnie naturze rozwiązania okazują się często skuteczniejsze w walce z wieloma wyzwaniami XXI wieku niż narzędzia i działania kreowane przez człowieka, bardzo często degradujące lub diametralnie przekształcające przyrodę i środowisko. Z każdą dekadą populacja ludzka będzie przypuszczalnie się powiększać, podobnie potrzeby - czy to związane z dostępem do wody pitnej i czystego powietrza, czy z znalezieniem dla siebie miejsca do życia. Sadzenie drzew w krajobrazie miejskim daje wiele korzyści, o czym pisałem już (Rola drzew w mieście - kliknij), ale przytoczmy je tu pokrótce.
Wielkie drzewa działają niczym klimatyzator i filtr powietrza (parująca z liści woda zbiera zanieczyszczenia oraz magazynuje ciepło), ponadto hamują spływ powierzchniowy, wiążą glebę, przeciwdziałają pustynnieniu krajobrazu, magazynują dwutlenek węgla (oczywiście go też wydalają w wyniku oddychania komórkowego), produkują tlen, dają cień, poprawiają komfort psychiczny i fizyczny życia w mieście, ich obecność podnosi cenę rynkową mieszkań i zabudowań oraz sprzyjają rozwojowi turystyki i szczególnie ekoturystyki, oczyszczają glebę z zanieczyszczeń wraz z wodami gruntowymi, wspomagają migrację pierwiastków między warstwami gleby...
W poprawie warunków wodno-glebowych nie muszą uczestniczyć jedynie drzewa. Człowiek również może wiele zrobić, aby poprawić warunki wodne w mieście. Projektowanie i zakładanie ogrodów, parków i zielonych dachów i ścian wpływa pozytywnie na obieg wody w mieście. Podobnie zaniechanie regulacji koryt rzek, nieosuszanie mokradeł i terenów naturalnie zalewowych.
Wbrew pozorom wiele możemy zrobić dla naszego miejskiego środowiska i okolicy.