Spacer wśród pomników przyrody Zg - Nowego Kisielina
Spacer kameralny, ale w jakim towarzystwie! Trzy godziny zajęło nam dzisiaj wędrowanie wśród pomników przyrody Nowego Kisielina, byłej wsi, a od 2015 roku częśći Zielonej Góry.
Co widzieliśmy? Sporo dębów szypułkowych, na których głównie się koncentrowaliśmy, ale i inne sprawy przyrodnicze nas ciekawiły. Rozmawialiśmy więc o siedliskach, o ich dynamice - szczególnie związanej z przekształceniami, o nawłoci (widzieliśmy też sporo naszej, rodzimej nawłoci pospolitek, nie tylko kanadysjkiej!), trzcinniku, wrotyczu, o bluszczu (czy jest pasożytem? Oczywiście, że nie!), martwym drewnie i jego roli, trawnikach, łąkach, pomniku przyrody i procedurze powoływania...
Co widzieliśmy? Trzy spośród czterech pomników przyrody Nowego Kisielina. Dęby szypułkowe (grupa 4) w sąsiedztwie willi (nr rej. CRFOP*: PL.ZIPOP.1393.PP.0809102.1133, kliknij), dąb szypułkowy rosnący w lesie na skraju k. strefy gospodarczej (nr rej. CRFOP*: PL.ZIPOP.1393.PP.0809102.1130, kliknij) oraz grupę 10 dębów szypułkowych rosnących w rozproszeniu w okolicy (https://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/widok/viewpomnikprzyrody.jsf?fop=PL.ZIPOP.1393.PP.0862011.1570). Nie widzieliśmy zaś pojedynczego dębu szypułkowego rosnącego na terenie parku podworskiego przy byłej willi (obecnie własność Uniwersytetu Zielonogórskiego) (nr rej. CRFOP*: PL.ZIPOP.1393.PP.0809102.1134, kliknij).
Okazało się również, że jeden z "książąt" jest martwy :(
*CRFOP - Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody
Spacer udany, pogoda dopisała absolutnie, dziękuję za obecność! ;)
Spacer pod egidą Żywa Edukacja - Sebastian Pilichowski i Fundacji Wild and Safe.
Tu powstaje (mozolna to praca) spis i galeria zielonogórskich pomników przyrody - kliknij :)
Dziękuję za nadesłane zdjęcia :)
Inne treści:
Wielka Sobota w Krępie (Zielona Góra), 16 IV 2022:
"Noc, dzień... Tyle pytań..." - utwór z uczniem Kiermanem:
Wiersz ornitologiczny "Mazurek świebodziński"