Tablica galasy na wierzbach 01
Wierzby, rodzaj Salix, to bardzo zróżnicowany morfologicznie rodzaj roślin. Wśród nich znajdziemy prawdziwie masywne drzewa, ale i niskie krzewy. Na wielu osiedlach nadal wierzby białe i płaczące zdobią przestrzenie między blokami, choć niestety bardzo dużo zostało usuniętych pod błachymi pretekstami...
Martwi też, że w mej okolicy ponumerowano wierzby przy drodze. I choć faktycznie pokrojem są typowe dla krajobrazu rolniczego w wyniku głowienia, przez co rozłamuja się, to mam nadzieję, że nie zostaną wycięte, a ewentualnie przycięte, aby dać im szansę się odbudować. Miękkie drewno takich już dość masywnych wierzcb to nie tylko miejsce rozwoju ciekawych gatunków chrząszczy. Takie rozłamujące się pnie lub oprawiane przez dzięcioły zapewniają dziuple innym ptakom. Ale warto i spojrzeć na pędy i liście!
Tam np. znajdziemy równie dużą różnorodność galasów, zwijek i innych deformacji będących przejawem działalności jakiegoś lokatora. Na niniejszej tablicy widzimy (od góry): przedstawiciela błonkówek (rodzina pilarzowate) - Pontania proxima, następnie muchówek (rodzina pryszczarkowate) - Rhabdophaga rosaria (wierzbinowiec rozetek) i tym razem już nie owada, a pajęczka - roztocza - szpeciela, a konkretnie Aculus craspedobius. Niesamowite, jak ewolucyjnie różne grupy stawonogów wykształciły zdolność do indukcji galasów.