Druidzenie 21/23 kozioróg dębosz z Rawicza
Druidzenie 21/23 kozioróg dębosz z Rawicza
Kilka lat temu zainteresowaliśmy się stanowiskiem kozioroga dębosza Cerambyx credo w Rawiczu na obszarze byłego cmentarza ewangelickiego. Rezultatem kilkuletnich obserwacji było wystosowanie przez nas - czyli mnie ;) i dra Zbigniewa Zawadę wniosku o powołanie użytku ekologicznego. W obserwacjach pomagał też uczeń z Zespołu Szkół Przyrodniczo - Technicznych CKU, Tymek, którego być może pamiętacie z czasu, gdy o to zabiegaliśmy.
Parę lat wstecz decyzją rady gminy użytek ekologiczny trafił na mapę Rawicza i dziś byliśmy zobaczyć co u koziorogów. Ano, naliczyliśmy 20 sztuk, w tym kilka par na próbach miłosnych, dwa samce na wypasie i jednego zabiedzonego let's say ;)
Kozioróg dębosz to jeden z naszych największych owadów i niestety zagrożony wymarciem. Do rozwoju larw owady te potrzebują rozsądnych wymiarów dębów. Szkopuł w tym, że z biegiem lat i przybywaniem ilości wydrążonych chodników, dęby zamierają. To budzi często sprzeciw. Jak jednak inaczej je chronić, skoro taka ich biologia? Nie byłoby tego problemu, gdybyśmy się nie pozbyli jako ludzkość całej masy sędziwych dębów. A dziś? Co chronić? Stare dęby, które można posadzić, ale w obecnych czasach prawdopodobieństwo uzyskania za setki lat podobnych sędziwych okazów jest bliskie zeru? Czy koziorogi dębosze, których biologii nie da się zmienić pstryknięciem palca? Ochrona przyrody to nie jest wcale banalna "fanaberia naukowa", jak niestety wielu to postrzega. Ochrona przyrody zawsze wiąże się z wyborami.