powrót
Sphodromantis gastrica ("modliszka gwinejska")
Imago - samiec (male). |
SYSTEMATYKAKRÓLESTWO: Animalia
|
Samica imago (female).
Myślę, iż na początku należy się wyjaśnienie, dlaczego nazwa polska umieszczona została w cudzysłowie. Otóż podgatunki Sphodromantis gastrica cechują się dość sporym zasięgiem geograficznym i sądzę, że ciężko mówić o modliszce gwinejskiej, która zamieszkuje przykładowo Egipt. Wyróżnia się wiele podgatunków i niewiedza hodowców, jak i kupujących prowadzi do krzyżowania podgatunków albo do rozczarowań typu: dlaczego mój samiec i samica nie chcą się rozmnażać? Tak więc nazwa "modliszka gwinejska" zawęża się tylko do podgatunku występującego na terenie Gwinei.
Samica w pozycji obronnej (female and hers threat display).
Ten samiec ma aż cztery czułki! (This male has four antennae!)
Samica dorasta do około 11 cm, natomiast samiec do około 8 cm. Choć powszechnym jest składanie ootek przez niezapłodnione samice, to partenogeneza (dzieworództwo) polegająca na rozwoju jaj bez udziału samca [skutek- potomstwo składające się tylko z samic], rzadko ma miejsce. Niestety prawdziwości domniemanej partenogenezy potwierdzić nie mogę z doświadczenia, gdyż nigdy nie udało mi się uzyskać wylęgu z niezapłodnionych jaj.
Samiec imago (male).
Budowa odnóża chwytnego (morphology of the foreleg).
Tak jak wszystkie modliszki, tak ta modliszka wykazuje wyłącznie drapieżczy tryb życia z aparatem gębowym typu gryzącego (co jest cechą prymitywną) oraz zmodyfikowaną pierwszą parą odnóży, które w wyniku ewolucji stały się odnóżami chwytnymi. W moim odczuciu nieświadomy amator modliszek może błędnie nazwać poszczególne części odnóża chwytnego, nie wiedząc o bardzo silnie zaznaczonej modyfikacji (znaczne wydłużenie) biodra coxa. Oczywiście modliszka należy do owadów uskrzydlonych- obie płcie wyposażone są w skrzydła, jednakże samica nie lata. Jest to piękny, zielony lub brązowy (w różnych deseniach) i łatwy w hodowli owad lubiący pić wodę i polować na dostosowane do swej wielkości zdobycze (w hodowli trzeba uważać na zbyt wielkie ofiary względem wielkości i stadium rozwojowego owada, np. świerszcze, gdyż mogą okazać się niebezpieczne dla modliszki). Szczególnie należy uważać na POZOSTAWIONE I NIEZJEDZONE ŚWIERSZCZE, GDYŻ MOGĄ ONE PODGRYZAĆ, A NAWET ZJEŚĆ MODLISZKĘ. Najczęściej zdarza się to podczas linienia. Tuż przed i po modliszka nie je, a podczas zrzucania starego oskórka staje się narażona na ataki.
Przed kopulacją (before mating).
Kopulacja (mating).
Kopulacja (mating).
Dojrzałość płciową uzyskują po przejściu ostatniej wylinki. W niewoli warto nakarmić kochanków przed kopulacją. Zabieg ten podwyższy szansę samca na przeżycie, co zabezpieczy nas na przyszłość- celem oczywiście dalszej reprodukcji i ku uciesze hodowcy. Po około 2- 3 tygodniach po kopulacji samica składa kokon - ootekę, z której po upływie blisko miesiąca lęgną się nimfy. Jeżeli zadbamy o samicę, odwdzięczyć się ona może nawet siedmioma lub ośmioma ootekami! Warto więc zadbać o nasze owady.
Ooteka i samica (Ootheca and a female).
Ooteka i nimfa L1 (Ootheca and a L1 nymph).
Nimfa (a nymph).
Składanie podwójnej ooteki (laying eggs in a double ootheca).
Karmienie ślepej samicy/ choroba czarnych oczu (feeding the blind female/ black eyes disease).
Zobacz też: