Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

Dzień Mokradeł 2018

Opublikowano: piątek, 02, luty 2018 Sebastian

Niemal pół wieku temu, a dokładnie 47 lat temu, podpisano tzw. Konwencję Ramsarską, bardzo ważny dokument, który podkreśla konieczność działalnia na rzecz zachowania i ochrony obszarów wodno-błotnych. Dlaczego? Przyczyn jest wiele, w zasadzie każdego roku inna przyczyna znajduje się w centrum uwagi. Poza zapewnieniem miejsca bytowania i rozrodu licznym organizmom, szczególnie płazom i ptakom, obszary błotne odgrywają ważną rolę jako zasoby wody, klimatyzator, bufor zanieczyszczeń, obszary hamujące powodzie i wiele, wiele innych.

W 2018 roku dzień ten poświęca się szczególnie roli mokradeł w zrównoważonym rozwoju miast. Niestety wraz z rozwojem miast, mokradła są osuszane i zanikają. Niesie to za sobą poważne konsekwencje. Obniża się jakość życia w miastach - znika naturalny filtr wody pitnej, której dostępna objętość również maleje. Mokradła to również oczyszczalnia, filtr i klimatyzator powietrza. Co więcej źródło doznań przyrodniczych czy miejsce wypoczynku... Dbajmy o mokradła!

oficjalna strona Komitetu Konwencji [kliknij]

materiały Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska [kliknij]

dzien mokradel 2018