Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

Sierakowski Park Krajobrazowy

Kategoria: Wielkopolska przyroda Opublikowano: środa, 16, sierpień 2017 Sebastian

powrót do listy


16.08.2017

sierakow jlut 01

sierakow selfie rezerwatW środku sierpnia 2017, właśnie teraz, gdy to piszę, goszczę w Sierakowie z kilkudniową wizytą urlopową. Sierakowski Park Krajobrazowy, nowe dla mnie miejsce. Pełne jezior, lasów, z ciekawą rzeźbą terenu, licznymi formami ochrony przyrody. I choć krótko tu zabawię, to z pewnością wrócę. Sieraków ma dostęp do dwóch jezior: Jaroszewskiego i większego, nieco przypominającego mi Trześniowskie (Ciecz) z Łagowa (woj. lubuskie), Lutomskiego. Nad tym drugim znajduje się rezerwat "Buki Nad Jeziorem Lutomskim". Ukształtowanie terenu wpływające na wysokość nad poziomem morza, czy może lepiej rzec - nad poziomem lustra jeziora, modyfikuje drzewostan i możliwości hodowli lasu w przypadku lasów gospodarczych. Miejscami króluje sosna i robinia akacjowa, by zaraz niżej nieco oddać pola bukom, klonom, dębom szypułkowym i wiązom szypułkowym. Da się tu również odnaleźć żywotniki, wejmutki czy wiązy górskie. Ciekawe miejsce na zajęcia z dendrologii. Skoro rosną tu rozmaite gatunki drzew, a i siedliska zmieniają się stopniowo, świat roślinności zielnej odpowiada na takie warunki całą mocą. A z kolei na nie odpowiada świat zwierząt, szczególnie owady. A tych sporo przylatuje do rozmaitych kwiatów i owoców, do tych zaś przylatują liczne drapieżniki i parazytoidy itd. Herpetofauna niestety nie dopisuje, a i z ptaków nie dostrzegłem szczególnych rarytasów, choć wiążę duże nadzieję z użytkiem ekologicznym "Jaskółcza Skarpa" nieopodal Sierakowa, gdzie występuje i lęgnie się trzecia z polskich jaskółek - brzegówka (Riparia riparia). Zobaczymy (albo i nie ;)

sierakow jlut 03

Bardzo podoba mi się to, że drzewa powalone nie są usuwane z Parku, a przecinane na ścieżkach i pozostawiane do naturalnego rozkładu. Tworzy to po pierwsze warunki dla bytności i rozwoju rozmaitych organizmów, po drugie wpływa na tworzenie prawdziwie przyrodniczo-krajobrazowego charakteru miejsca.

Świat błonkówek zachwyca, szczególnie gdy wysilić oczy i dostrzec te najmniejsze parazytoidy i te większe, reprezentujące rozmaite rodziny.

Rośliniarki z rodzaju Athalia:

sierakow zw symphyta02

sierakow zw symphyta01

Jezioro Jaroszewskie to miejsce wypoczynku turystów i mieszkańców. Znajdziecie tu plażę strzeżoną, scenę, na której odbywają się różne wydarzenia, wypożyczycie rower wodny czy wygodnie usiądziecie na pomoście, by podziwiać zachód słońca:

sierakow zachod 02

sierakow zachod 01

Para łysek o zachodzie słońca.

Odsłony: 2205