Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

Kadry Przyrody #2 (2017-2019)

Kategoria: Kadry przyrody #2 (2017-2019)
Opublikowano: piątek, 05, kwiecień 2019
Sebastian

Kadry przyrody #2 to kontynuacja przyrodniczego freestyle'u. Jako druga seria ujęte są mocno rozrzedzone w czasie krótkie filmiki poświęcone otaczającej nas przyrodniczej rzeczywistości. Co prawda lata 2017 i 2018 minęły pod znakiem wielu wątków i jak zwykle prób uchwycenia wszystkiego wokół, stąd mniej nagrań tutaj oraz zaczęte nowe cykle, niemniej jak zawsze mogę mieć jedynie nadzieję, że być może komuś przyda się spojrzeć na te ujęcia ;)

02/01 (11.04.2017) - "Swędosz vs pająk) (black-banded spider wasp)"

02/02 (20.01.2019) - "Dzięcioł czarny"

02/03 (5.04.2019) - "Miłostki ścigi purpurowej"


Kadry Przyrody 02/01 "(Swędosz vs pająk) (black-banded spider wasp)"

Description in English / Opis po polsku

The black-banded spider wasp (Anoplius viaticus) represents the spider wasps family (Pompilidae). Females of this species hunt for spider in spring, paralyze and then burrow them with their eggs – one egg + one spider in one underground cell. The larva feeds on still-living but completely harmless spider and finishes its development in July. Then the mating occurs. After that males perish and females prepare themselves for hibernation. They will wait until spring comes…

Swędosz pajęczarz (Anoplius viaticus) to błonkówka z rodziny nastecznikowatych (Pompilidae). Specjalizuje się w polowaniu na naziemne pająki, które stają się ofiarami samic wiosną. Po paraliżującym użądleniu samica zabiera pająka do podziemnej norki, w której zostawia zdobycz wraz z jajem. Młody swędosz będzie odżywiał się sparaliżowanym i nadal żyjącym pająkiem, by zakończyć swój rozwój w lipcu.

Pictures, video and music - copyright (Sebastian Pilichowski).

 

Kadry Przyrody 02/02 "Dzięcioł czarny"

20.01.2019, pogoda wyżowa, kilka stopni poniżej zera, wokół utrzymuje się delikatna pokrywa śniegu, a z gałęzi czy kory powalonych przez bobry drzew sterczą igły szadzi. Zima. Wydawać by się mogło, że życie zamarło w oczekiwaniu na wiosnę. Faktycznie. Jest go jakby mniej. Nie znaczy to jednak, że i teraz, w styczniu, nie możemy liczyć na emocjonujące czy ciekawe spotkania. Nie wszystkie ptaki bowiem odlatują na południe. Wśród tych, które zostają są dzięcioły, jak np. nasz największy, dzięcioł czarny (Dryocopus martius). P.S. Jeszcze, jak zwykle, nie przestawiłem się na 2019 rok... Oczywiście powinno być 20.01.2019 ;)

 

Kadry Przyrody 02/03 "Miłostki ścigi purpurowej"

5 IV 2019 spojrzałem na raptem niewielki stos gałęzi pochodzących z pielęgnacji koron drzew. Wśród nich trochę topoli czarnej, trochę brzozy, trochę dębiny. Pozornie stos pozbawiony życia. Nic bardziej mylnego.

Martwe drewno, żywe drewno, próchno, mursz - nieważne w jakiej postaci, drewno stanowi również pożywienie i miejsce bytowania i rozwoju rozmaitych organizmów żywych. Oczywiście, zdarza się, że szczególnie przy masowych pojawach, owady odżywiające się łykiem czy drewnem żywych drzew prowadzą do uszkodzeń i zamierania, bywają i szkodnikami technicznymi. Patrząc jednak z biologicznego punktu widzenia (czyli mojego ;) ) wszystko stanowi wokół nas potężny i urozmaicony obieg materii, sieć powiązań ekologicznych i strumień energii. Pozostawienie gałęzi zimą dało bardzo piękny efekt, mianowicie dzis obserwowałem miłosne życie ścig purpurowych (Pyrrhidium sanguineum Linnaeus, 1758). Kopulacje, wzajemne strącanie samców z samic, próby "na trzeciego", składanie jaj w korę, patrol moralności w osobie robotnic mrówek... Larwy tego chrząszcza żerują w korze i pod, następnie drążą komory poczwarkowe w bielu. W sprzyjających warunkach rozwój trwa rok. Teraz jest najlepsza pora na ich obserwację, chociaż związane są w drzewostanami liściastymi i mieszanymi i zazwyczaj nie występują masowo. Ich rozmieszczenie też zdaje się być wyspowe. Enjoy.