Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

powrót

 

Sphodromantis gastrica ("modliszka gwinejska")

 

SYSTEMATYKA

KRÓLESTWO: Animalia
TYP: Arthropoda
KLAD: Mandibulata
KLAD: Pancrustacea
NADGROMADA: Hexapoda
GROMADA: Insecta (Ectognatha)
NADRZĄD: Dictyoptera
RZĄD: Mantodea
RODZINA: Mantidae
PODRODZINA: Paramantinae
RODZAJ: Sphodromantis
GATUNEK: Sphodromantis gastrica (Stal, 1858)

Samiec imago Sp. gastrica
Imago - samiec (male).

 

peri austra 11 01
Samica imago (female).

Myślę, iż na początku należy się wyjaśnienie, dlaczego nazwa polska umieszczona została w cudzysłowie. Otóż podgatunki Sphodromantis gastrica cechują się dość sporym zasięgiem geograficznym i sądzę, że ciężko mówić o modliszce gwinejskiej, która zamieszkuje przykładowo Egipt. Wyróżnia się wiele podgatunków i niewiedza hodowców, jak i kupujących prowadzi do krzyżowania podgatunków albo do rozczarowań typu: dlaczego mój samiec i samica nie chcą się rozmnażać? Tak więc nazwa "modliszka gwinejska" zawęża się tylko do podgatunku występującego na terenie Gwinei.

peri austra 11 01
Samica w pozycji obronnej (female and hers threat display).

Samica dorasta do około 11 cm, natomiast samiec do około 8 cm. Choć powszechnym jest składanie ootek przez niezapłodnione samice, to partenogeneza (dzieworództwo) polegająca na rozwoju jaj bez udziału samca [skutek- potomstwo składające się tylko z samic], rzadko ma miejsce. Niestety prawdziwości domniemanej partenogenezy potwierdzić nie mogę z doświadczenia, gdyż nigdy nie udało mi się uzyskać wylęgu z niezapłodnionych jaj.

peri austra 11 01
Samiec imago (male).

peri austra 11 01
Budowa odnóża chwytnego (morphology of the foreleg).

Tak jak wszystkie modliszki, tak ta modliszka wykazuje wyłącznie drapieżczy tryb życia z aparatem gębowym typu gryzącego (co jest cechą prymitywną) oraz zmodyfikowaną pierwszą parą odnóży, które w wyniku ewolucji stały się odnóżami chwytnymi. W moim odczuciu nieświadomy amator modliszek może błędnie nazwać poszczególne części odnóża chwytnego, nie wiedząc o bardzo silnie zaznaczonej modyfikacji (znaczne wydłużenie) biodra Coxa. Oczywiście modliszka należy do owadów uskrzydlonych- obie płcie wyposażone są w skrzydła, jednakże samica nie lata. Jest to piękny, zielony lub brązowy (w różnych deseniach) i łatwy w hodowli owad lubiący pić wodę i polować na dostosowane do swej wielkości zdobycze (w hodowli trzeba uważać na zbyt wielkie ofiary względem wielkości i stadium rozwojowego owada, np. świerszcze, gdyż mogą okazać się niebezpieczne dla modliszki).

peri austra 11 01
Przed kopulacją (before mating).

peri austra 11 01
Kopulacja (mating).

gwinejska kop kw 16Kopulacja (mating).

Dojrzałość płciową uzyskują po przejściu ostatniej wylinki. W niewoli warto nakarmić kochanków przed kopulacją. Zabieg ten podwyższy szansę samca na przeżycie, co zabezpieczy nas na przyszłość- celem oczywiście dalszej reprodukcji i ku uciesze hodowcy. Po około 2- 3 tygodniach po kopulacji samica składa kokon- ootekę, z której po upływie blisko miesiąca lęgną się nimfy. Jeżeli zadbamy o samicę, odwdzięczyć się ona może nawet siedmioma lub ośmioma ootekami! Warto więc zadbać o nasze owady.

peri austra 11 01
Ooteka i samica (Ootheca and a female).

peri austra 11 01
Ooteka i nimfa L1 (Ootheca and a L1 nymph).

peri austra 11 01
Nimfa (a nymph).

peri austra 11 01
Składanie podwójnej ooteki (laying eggs in a double ootheca).

sp gas slepa1sp gas slepa2
Karmienie ślepej samicy (feeding the blind female)


powrót