Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

Rewiś na kwiatostanach

Kategoria: ze_blog2 Opublikowano: wtorek, 01, maj 2018 Sebastian

Dwa pytania.

1) Czy widzieliście kwitnące dęby?

2) Czy widzieliście na dębowych kwiatostanach niewielkie kule?

Jeśli tak, to znaczy, że Jesteście bardzo dobrymi obserwatorami, jeśli nie, to pewnie zabrakło szczęścia. Ale spokojnie. Dwa dni temu przyuważyłem w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego jeden galas pokolenia wiosennego rewisia dębowego (Neuroterus quercusbaccarum) na kwitnącym dębie szypułkowym (Quercus robur) odmiany 'Aurea' (złoto przebarwione liście).

Podobnie jak w przypadku wcześniej omawianej korzenicy (kliknij), galas wiosenny wyda na świat samce i samice. Następnie zapłodnione samice przyczynią się do powstania galasów wyłącznie żeńskich. U rewisia jednak, galasy te mają kształt dysku i znajdziecie je latem na spodniej stronie blaszki liścia. Te dyski oddzielą się od liścia jesienią, przezimują i wydadzą na świat jedynie samice, które w kwietniu będą starały się złożyć jaja w pąkach dębu dzypułkowego lub bezszypułkowego (Q. petraea). Wówczas wiosna cykl się zamknie i na spodzie liści lub właśnie kwiatostanach męskich zobaczycie znów niewielkie kule. A z nich wyjdą samce lub samice i znów...

Więcej o galasach? Kliknij!

n q bacca obuz 300418

n q bacca obuz 300418 gall

contentmap_plugin

Odsłony: 2813