Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

Jabłko na dębie?

Kategoria: ze_blog2 Opublikowano: niedziela, 29, kwiecień 2018 Sebastian

Wiosną można dostrzec duże, mięsiste kule na dębach szypułkowych i bezszypułkowych (Quercus robur, Q. petraea). Tzw. dębowe jabłka to nic innego jak galasy tworzone przez samice korzenicy dębowej (Biorhiza pallida Linnaeus, 1758). W środku znajdują się larwy jednej płci, następnie z galasów męskich i żeńskich wydostają się na zewnątrz dorosłe osobniki obu płci. Po odbyciu kopulacji samice kopią w poszukiwaniu drobnych korzeni dębów, aby tam założyć kuliste galasy zawierające wewnątrz jedynie samice. Samice po zakończeniu swego rozwoju w następnym roku wędrują po pniu, aby złożyć swe jaja w pąkach dębu. W ten sposób cykl się zamyka.

Warto zwrócić uwagę na typową dla rodziny galasówkowatych (Cynipidae) ekologię - samice po przezimowaniu składają jaja (bez udziału samców), z których w nowym galasie (tu na innym organie nawet) wykluwają się samce i samice. Mamy tu zatem przemianę pokoleń i dwa rodzaje galasów - każdy inny dla poszczególnego pokolenia. Ewolucja jest boska.

Więcej o galasach? Kliknij zdjęcie.

biorrhiza pallida 042018 01

biorrhiza pallida 042018 02

Odsłony: 1643