Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

Lipcowe owadzie spotkania

Opublikowano: sobota, 17, lipiec 2021
Sebastian

Lipiec to pełnia sezonu. Spodziewamy się wówczas wielu motyli na udekorowanych kwiatami łąkach, jak i na pierwszych sezonowych owocach. Czasem wzbudzają zainteresowanie czy zaniepokojenie jak człowiekowi niegroźny guniak czerwczyk (kliknij), czasem zachwycą swymi barwami, szczególnie motyle czy metalicznie połyskujące chrząszcze.

lakatar0721 cassidanebu01

Czytaj więcej: Lipcowe owadzie spotkania

Zmrocznik wilczomleczek w Dębnie Pl

Opublikowano: środa, 14, lipiec 2021
Sebastian

Wilczomlecze Euphorbiaceae to dość charakterystyczna rodzina roślin, u których występuje sok mleczny pełen związków chemicznych, powodujących że dla większość organizmów są one trujące. Nawet wśród owadów nie jest wcale powszechnym żerowanie na wilczomleczach. Zdarza się jednak, że owszem i dotyczy to m.in. gąsienicy ćmy z rodziny zawisakowatych, zmrocznika wilczomleczka (Hyles euphorbiae).

hyles euphorbiae gas02 3

Czytaj więcej: Zmrocznik wilczomleczek w Dębnie Pl

Nastecznikowate - pogromcy pająków

Opublikowano: niedziela, 11, lipiec 2021
Sebastian

Ostatnio szedłem do samochodu, a tam na drzwiach taka scena - samica błonkówki z rodziny nastecznikowatych Pompilidae trzyma między odnóżami oprawionego pająka. Pająki mogą być uważane za pogromców owadów, ale to nasteczniki są skutecznymi łowcami pająków.

ze tar100721pajak s

Czytaj więcej: Nastecznikowate - pogromcy pająków

Zaległe miłostki oblaczków

Opublikowano: wtorek, 13, lipiec 2021
Sebastian

Pod koniec czerwca br. zajrzałem do lasu pod Rawiczem, a konkretnie Dębna Polskiego. Powód? Trwa dyskusja nad zagospodarowaniem płata lasu na nowy cmentarz. A skoro zostałem poproszony do rzucenia okiem, to okiem rzuciłem, ale o tym może innym razem. Dziś bowiem o oblaczku granatku (Amata phegea Linnaeus, 1758).

oblaczek debno0121

Czytaj więcej: Zaległe miłostki oblaczków

Znów pora na faworyta

Opublikowano: niedziela, 11, lipiec 2021
Sebastian

Od paru dni kwitnie mikołajek płaskolistny, jeden z moich podwórkowych faworytów, jeśli chodzi nawet nie tyle o kwiaty, bo te zebrane w kwiatostany są urocze, ale niezbyt powalające.

omikolajku072021

Czytaj więcej: Znów pora na faworyta