Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

II Spacer po Pustelniku

Opublikowano: niedziela, 07, kwiecień 2019
Sebastian

Wielbię to uczucie, gdy coś poprowadziłem i mogę pochłonąć cały pozytyw zdarzenia. Tak jest dziś, właśnie teraz, gdy piszę ten tekst. Przeprowadziliśmy dzisiaj II spacer po Pustelniku, zielonogórskim cieku wodnym, mającym swe źródliska na Wzgórzach Piastowskich.

2pustelnik 07042019 01

Czytaj więcej: II Spacer po Pustelniku

Miłostki ścigi purpurowej

Opublikowano: piątek, 05, kwiecień 2019
Sebastian

5 IV 2019 spojrzałem na raptem niewielki stos gałęzi pochodzących z pielęgnacji koron drzew. Wśród nich trochę topoli czarnej, trochę brzozy, trochę dębiny. Pozornie stos pozbawiony życia. Nic bardziej mylnego.

sciga entrance ze

Czytaj więcej: Miłostki ścigi purpurowej

Zielony Kapitał 02/19 Kolejny buk odszedł

Opublikowano: piątek, 15, marzec 2019
Sebastian

14 marca 2019 roku w Zielonej Górze, w Parku Piastowskim przewrócił się buk zwyczajny odmiany Purpurea. 28 sierpnia 2018 roku zniesiono status pomnika przyrody na skutek pogorszenia stanu zdrowotnego, szczególnie po orkanie Ksawery. Rosnący obok buk zwyczajny 'Pendula' został w lutym 2019 roku obniżony z uwagi na pogorszenie stanu zdrowotnego. W jego przypadku status pomnika przyrody zniesiono 29 sierpnia 2017 roku.

Czytaj więcej: Zielony Kapitał 02/19 Kolejny buk odszedł

21.03.2019 Wiosna! Las! Śmieci!

Opublikowano: czwartek, 21, marzec 2019
Sebastian

Dzień dobry, czy raczej dobry wieczór!

Mija nam pierwszy dzień wiosny, w Zielonej Górze pogodny, chociaż nienachalnie :D

21 marca obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Lasów (International Day of Forests), tym razem pod hasłem "Forests and education - Learn to Love Forests" (Lasy i edukacja - naucz się kochać lasy). Z tego tytułu miło spędziłem czas w towarzystwie artystycznej duszy Grzesia Lipca z grupy filmowej SKY Piastowskie z Zielonej Góry (kto nie zna i nie lubi - obowiązkowo należy się zapoznać z twórczością!!!). Nagraliśmy małe co nieco (tworzy się, łączy się, kondensuje się, tnie się - a robi to oczywiście Grześ ;) ), a na dowód małe co nieco ode mnie ;) Udaliśmy się do lasku za ulicą Unii Europejskiej, mijając po drodze pomnik przyrody - kasztan jadalny. No a tam... cóż, zebraliśmy wór śmieci wszelkiej maści plus reklamówkę... Szkło (grube na ok. centymetr nawet, butelki, fragmenty szyb), rozbity ekspres do kawy, masa folii, kapsli itd. Całe szczęście społeczną robotę osładzał stale śmiejący się z nas czy ludzkiej głupoty dzięcioł zielony, a na skraju płatu leśnego zdobiły zdziczały sad kwitnące cebulice, przebiśniegi i nie tylko ;)

Co tam sklei Grześ, tego nie wiem, ale postaramy się podać Wam jakiś przekaz. Co do lasu oczywiście ;)

A na deser, wieczór zapewnił niesamowity widok na tarczę Księżyca. Co za widok! Te rozrzedzone chmury opalizujące blaskiem Pani Nocy. Coś cudownego, w lesie jest tak jasno, jakby latarnie świeciły. Petarda!

Tymczasem czołem!

21032019pelnia s

Czytaj więcej: 21.03.2019 Wiosna! Las! Śmieci!

13 III 2019 dzieci, seniorzy i kątnik

Opublikowano: środa, 13, marzec 2019
Sebastian

Już po dobranocce, więc czas na podsumowanie dnia :D

Zaczął się pięknie, bo od wizyty w przedszkolu Little Britain. Kolejna wizyta, już z trzecim tematem. Dziś mówiliśmy o liczbach i kształtach w przyrodzie. Porozmawialiśmy, pomierzyliśmy, pozgadywaliśmy i porysowaliśmy ;) Po, po, po i po ;) Było o drzewach, owadach, w tym o szerszeniach i pszczołach, no sporo rozmaitych wątków poruszyliśmy. W sumie nie sposób było wyjść, za bogata ta przyroda, aby ot o niej rozprawiać ;)

Następnie kolejny raz również wizyta w Domu Seniora Retro (naturalnie w Zielonej Górze, jak wyżej ;) ). Tu z kolei sporo opowiadałem o wiośnie, szczególnie w kontekście ptasich lęgów, roli owadów i budzącym się świecie przyrody, ale i o licznych niebezpieczeństwach, które czekają na zwierzęta zarówno ze stronyy środowiska, lecz i niestety nas. Także nie mogłem pominąć zasad wieszania budek lęgowych, których konstrukcja też nie jest bez znaczenia, podobnie jak tematem "must be" były oczywiście podloty, o których znając życie usłyszmy nie jeden raz już niebawem... Szanowni Seniorzy słuchali długich opowieści gaduły i jak zawsze zapewnili życzliwą atmosferę. I tak jak sobie teraz myślę, to zapomniałem upić chocby łyk herabaty :/ Przepraszam! To wina mego niepoprawnego gadulstwa...

katnik selfie 0319

Czytaj więcej: 13 III 2019 dzieci, seniorzy i kątnik