Witryna i podstrony lub jej komponenty mogą zbierać Twoje dane pod postacią ciasteczek (Cookies). Poruszanie się po witrynie oznacza Twoją pełną akceptację ich zbieranie.

baner fb warsztaty

Motyle i chwasty

Opublikowano: niedziela, 16, czerwiec 2019
Sebastian

Często słyszę, że chwasty zarastają, więc trzeba je zwalczać. Chwasty w pasie drogowym, chwasty na polu, chwasty na łące, chwasty na działce, podwórku, placu zabaw...

O "roślinach niepożądanych w uprawach" (czyli chwastach) nie jeden raz mówiłem, jeszcze pewno nie jeden powiem. Dziś skupimy się na pięknych owadach, z pewnością tych, które wzbudzają najwięcej pozytywnych emocji, czyli motylach. Wyjdźmy od banału - rusałki pawik (Inachis io), często błędnie nazywanej paziem królowej (dość to dziwne, gdy porównać oba motyle, ale faktycznie tak jest). Nie spotkałem się jeszcze z nielubieniem rusałki pawik. Klasyczny motyl, rozpoznawalny, znany i częsty. Często dochodzi do zdziwienia, gdy wspominam o roślinie żywicielskiej gąsienicy - pokrzywie. Tej samej, która choć wraca do łask na drodze zakochania w medycynie i kosmetologii naturalnej, to jednak jest tępiona, bo parzy, uczula. Gąsienice mogą też podjąć próbę wzrostu na liściach chmielu. Zachodzi tu jednak prosta zależność - nie ma pokrzyw = nie ma rusałki pawik. Pochylmy się nad tym, bo naprawdę w miastach spada bioróżnorodność motyli... Ostatnie zielone, niezagospodarowane place przeznaczamy na zabudowę mieszkalną, nowe galerie. A może właśnie pozostawienie takiej zielonej enklawy w środku miasta to nie objaw zacofania, a zrozumienia potrzeby tej ostatniej być może dla nas chwili, aby zadbać o bioróżnorodność? Bo choć poniżej pokażę fotki motyli spotkanych w czerwcu 2019 poza miastem, to wcale nie jest tak, że one w miastach, w jego szczególnych częściach czy peryferiach nie mogą występować ;)

Na start krasopani poziomkówka (Callimorpha dominula) z Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. Zamieszkuje wilgotne lasy liściaste i mieszane, skrywa się w bujnym podszycie. Gąsienica żeruje na rozmaitych gatunkach roślin zielnych, krzewów i drzew.

krasopoziom gpk2019

Czytaj więcej: Motyle i chwasty

Szybko w Chełmie Żarskim

Opublikowano: sobota, 15, czerwiec 2019
Sebastian

Ostry tydzień za mną, stąd znowu poślizg z relacją :D Tydzień temu w sobotę zajechaliśmy z koleżanką przy okazji wizyty w Lubsku pod Chełm Żarski. Kryterium wyboru? Okolice Lusbska są przyrodniczo ciekawe i po prostu szybki rzut okiem w Geoserwis dał odpowiedź - tuż obok jest obszar Natura 2000 "Uroczyska Borów Zasieckich". No to cyk, 7 minut drogi autem i mamy zjazd na parking. Ach, ta intuicja ;) Wjeżdżamy na parking, a tam pomnik przyrody :D Ach, ta intuicja :D

dabsosna chelmzar 0319

Czytaj więcej: Szybko w Chełmie Żarskim

23 V 2019 - wspomnienie łąki

Opublikowano: środa, 29, maj 2019
Sebastian

Postępująca urbanizacja i industralizacja zbiega się z utratą siedlisk licznych organizmów, stanowiąc najważniejszą przyczynę wymierania gatunków współcześnie, obok fragmentacji. Czy można temu zapobiec? Myślę, że tak. Na tym polega rozwój utożsamiany z postępem, nie zaś topornym prowadzeniem inwestycji i sprzedaży działek pod zabudowę mieszkalną bez inwentaryzcji dóbr historyczno-kulturowych, wartości społecznych danego miejsca czy zaznajomienia się z warunkami środowiskowymi i bioróżnorodnością. Martwi zatem, że mimo wiedzy (ukazywały się w przeszłości opracowania) o występowaniu przy młodym i powiększającym się Osiedlu Mazurskim łąk ze storczykami, źródlisk cieku Gęśnik (tego samego zasilającego Wagmostaw czy Park Poetów!) i całym dobrodziejstwem im towarzyszących, ujrzymy na Google Maps nazwy ulic tam, gdzie jeszcze wiodą drogi leśne...

V2019zrodges 001

Z czworolistem selfiaczek.

Czytaj więcej: 23 V 2019 - wspomnienie łąki

"Legiony Polskie" pod granicą

Opublikowano: czwartek, 06, czerwiec 2019
Sebastian

Mija nam Światowy Dzień Środowiska. Ja go zacząłem poniekąd w małej miejscowości za Krosnem Odrzańskim, gdzie zostałem obdarowany milutką atmosferą, ciekawymi owadów dziećmi i uroczą laurką <3 Dziękuję za zaproszenie!

50619 cyb01

A tu zapraszam na Kadry Przyrody 02/06 "Legiony Polskie" pod niemiecką granicą.

Czytaj więcej: "Legiony Polskie" pod granicą

Wspomnienie Świdwina

Opublikowano: sobota, 25, maj 2019
Sebastian

Świdwin, miasto w Zachodniopomorskiem. Trasę zapamiętam głównie z masztów wiatraków prądotwórczych rzucających swe cienie na kwitnace pola rzepaku, soczystej zieleni mijanych lasów liściastych oraz alei wiodących do miejscowości. Tuż przed Świdwinem widzieliśmy kilka potrąconych śmiertelnie zwierząt, w tym borsuka, a po parunastu minutach kolejny borsuk przebiegł drogę nam przed autem. Oczywiście bez szkód.

0519 swidwin r 07

Czytaj więcej: Wspomnienie Świdwina